G: Mitä teillä on/oli tänään ruuaksi?
Meillä oli keitettyjä perunoita, tofupihvejä, leivitettyjä ja paistettuja ahvenfileitä ja porkkanalohkoja. Jälkiruuaksi mämmiä (josta on sukeutunut puolitoistavuotiaamme herkku: hän messusi kovaan ääneen pöydän ääressä "mämmii mämmii", kun annostelin jälkiruokaa kuppeihin).
Kommentit (10)
Gruusialaista kaalilaatikkoa Pirkan ohjeen mukaan, porkkanaraastetta+puolukoita.
Grillattua makrillia, misokeittoa, retikkapyrettä ja munasalaattia. Tykätään japanilaisesta ruuasta.
Siskonmakkarakeittoa. Voi että, olisinpa tajunnut ostaa mämmiä kun kävin kaupassa.
Linssipihvihamppareita. Ja jotain lisukkeita kun vaan keksin mitä.
Mies hakee pizzaa töistä tullessaan. Lapsi on sairaana, ei ole syönyt tänään yhtään mitään. Pizza on herkkuaan, ehkä suostuisi sitä vähän nakertamaan niin saisi vähän suoloja ja janoonsa sitten vähän joisikin.
Oli tarkoitus tehdä sellaista vuokaa johon viipaloin perunoita, bataattia, kesäkurpitsaa ja tomaattia, ja niitä ladotaan päällekkäin + väliin maustettua jauhelihaa. Päälle purkki ruokakermaa, uunissa reilu tunti. Olen ihan varma, että tämä ei kuitenkaan tekisi tänään kauppaansa lapselle, kun ei meinaa kelvata mikään muukaan... :-/
Meillä on lähtö aamulla reissuun joten syödään jääkaappia tyhjäksi. Vihanneksia, kananmunia, raejuustoa, leipää, leikkeleitä. Hedelmiä, marjoja, jugurttia jälkkäriksi. Eiköhän noilla yhden illan pärjää.
Ranskalaisia ja nakkeja kuulemma : ) Mä oon vielä töissä. Jos oisin ollut kokkaamassa niin olis syöty nakkisoppaa
Lounaalla broilerin minuuttipihvejä kera riisin ja raasteen, päivälliseksi jauhelihakeitto, jälkiruokanaan vadelma-mustikkakiisseli.
Keitettyjä perunoita, soijasuikalekastiketta ja salaattia.