Boeing 737 MAX 8 onnettumuudet
Viime vuona tippui Lion Airin Boeing 737 MAX 8 Jakartassa ja 189 ihmistä kuoli. Nyt sitten tippui Etiopiassa samanlainen tuliterä lentokone ja 157 saanut surmansa.. :( Pelottavaa, sillä tuo on aika yleinen konetyyppi myös täällä Euroopassa!
Kommentit (14)
Montako tuhatta noita lentää, olisko lentäjien koulutuksessa vikaa?
Ei käsittääkseni johdu lentäjistä. Vaan viasta korkeus järjestelmässä.
Airbus tuntuu olevan suositumpi nykyään jota lentäjätkin kehuvat.
Vierailija kirjoitti:
Ei käsittääkseni johdu lentäjistä. Vaan viasta korkeus järjestelmässä.
Sinun käsityksilläsi ei ole mitään todellisuuspohjas tai merkitystä, kuten ei näillä muillakaan nojatuoliasiantuntijoiden mielipiteillä ja analyyseillä vauvafoorumilla. Teidän perceestä revityillä analyyseillä lietsotaan vain turhaa hysteriaa.
Vierailija kirjoitti:
Airbus tuntuu olevan suositumpi nykyään jota lentäjätkin kehuvat.
Ei jumaliste mitä kommentteja.
Tuo malli on nyt kiellossa aika useassa maassa. Me Trump, Yhdysvaltain presidentti, on vaikuttanut koneen lento kieltoon asettamiseen Yhdysvalloissa. Hieno teko häneltä.
Tuo malli on nyt kiellossa aika useassa maassa. Me Trump, Yhdysvaltain presidentti, on vaikuttanut koneen lento kieltoon asettamiseen Yhdysvalloissa. Hieno teko häneltä.
Ihan oikein, että monet ovat asettaneet koneen lentokieltoon, ennenkuin on varmaa, missä vika on. Oma oletukseni on, että koneessa ei ole vikaa, vaan boeing ei ole itse kouluttanut lentäjiä kunnolla uuden järjestelmän kanssa. Se on nyt maksanut satojen ihmisten hengen. Ehkäpä Euroopan yhtiöt on käyny tän asian itse läpi, eikä siksi koeta tarvetta lentokiellolle.
Tähän oletukseen on siis perustelut, koska Jakartan onnettomuudessa kuolleiden omaiset ovat nostaneet kanteen boeingia vastaan tällä perusteella.
Eikö se vika ole ohjelmissa ja korkeusantureissa? Ja myös mcas toiminnossa, kun lentäjiä ei ole koulutettu siihen. Eikö tuo mcas vedä nokan alaspäin automaattisesti jossain tapauksissa??
Eiköhän se kone ole varsin turvallinen juuri tällä hetkellä, jos ja kun vika todennäköisesti on automatiikassa. Automatiikan kun saa pois päältä ongelmien ilmaantuessa ja jokainen kyseistä konetta lentävä henkilö tietää 100 % varmuudella ongelman olemassaolon.
Ihan hyvä, että tutkivat tuon asian nyt perusteellisesti. Juuri noin on hyvä, koneet maassa, kunnes asia selvitetään.
Kalliiksi se kuitenkin tulee yhtiölle ja u. S. A lle.
Eikös boeing firma nyt itsekin ole sitä mieltä, että koneet pitäisi olla maassa toistaiseksi.??
Airbus on varmaan turvallisempi kuin boeing, noin yleensä ottaen???
Helsingin Sanomissa oli hyvä asiallinen artikkeli tuosta asiasta. Onneksi satuimme lukemaan sen. Peruimme keväisen matkamme norwegianin koneella, koska perheen kanssa mielestämme ko. Konetyyppi In (jossa on viitteitä tyyppivika epäilystä) on liian riskialtista mennä. Hs artikkelin mukaan kiina, Indonesia ja Etiopia ovat asettaneet käyttökieltoon omissa maissaan ko. Konetyypin.
Miksi sillä saa silti lentää vielä Euroopassa? Pitääkö kolmas kone vielä pudota, ennen kuin konetyyppi asetettaisiin käyttökieltoon Euroopassa?