Viikko aivotärähdyksestä ja vieläkin "hölmö olo" ja paineen tunne päässä
Kuinka kauan tämä kestää? Ärsyttää jo! Löin pääni viikko sitten kiviseinään nukkuessani. Olin noussut ilmeisesti istumaan unissani ja siitä kaaduin päin seinää, siihen sitten heräsin. Otsa oli kosketusarka kaksi päivää siitä kohdasta mihin osui. Terkkariin soitin ja sanoivat että joo menee ohi aikanaan.
Muita oireita vähän, vain lievää päänsärkyä. Niskan särkyäkin oli aluksi mutta meni jo ohi muutama päivä sitten. Ei ole ollut kahtena näkemistä, huimausta, oksentamista, valonarkuutta ym missään vaiheessa. Vain tuollainen "hölmö olo" ja paineen tunne.
Kommentit (5)
Nyt olisi paras mennä tutkituttamaan ettei siellä ole vuotoa ja kiiruustikin vielä.
Mulla lievän aivotärähdyksen jälkeen huimasi monta viikkoa, kaks viikkoa meni lähes maatessa, kun maailma keikkui niin, n.6-7 viikkoa huimasi. Pelkäsin jo, ettei mene koskaan ohitse. Oli useampi viikko just sellainen höntti/hölmö olo aivoissa. Meni kuitenkin ohi.
Kävin heti lääkärissä, koska tipuin hevosen selästä ja löin pääni, että kaikki on kunnossa.
Mulla on lievä aivotärähdys ollut muutaman kerran (tosi terve harrastus...) ja ohjeena on aina vain lepoa ja särkylääkettä kipuun. Jos on ollut tajuttomana pään lyönnin jälkeen niin on vakavampaa.
Sun oireet kuulostaa ihan normaaleilta, eikä hälyttäviltä, mutta jos haluat mielenrauhan takia käydä lääkärissä niin käy. Ei ne siellä sen kummempaa tutki, kuin katsoo, että pystyt laittamaan sivulta käden nenään, kävelemään suoraan ja puhut normaalisti. Ja katsoo silmien toiminnan. Jos olisi neurologisia ongelmia, niin tulisi tuollaisissa testeissä ilmi.
Up