Mielipiteenne nimestä Romeo Rafael?
Julia 3v sai 2 viikkoa sitten pikkuveljen ja ajattelimme mieheni kanssa, että pojan nimeksi tulisi Romeo Rafael. Silloin lastemme nimet olisivat Romeo ja Julia, samat nimet kuin siinä yhdessä William Shakespearen jutussa nimeltä Romeo ja Julia on.
Kommentit (15)
Romeo Rafael on musta aivan kiva nimi. Mutta... Haluatteko tosiaan lapsillenne nimet Romeo ja Julia? Oletko tutustunut ko. tarinaan??
Rafael on mielestäni enkelin nimi, joten en valitsisi sitä lapselleni.
Voisi kutsua Rafaeliksi, onhan Mikaelkin enkelin nimi ja kaytossa tavallinen. Kutsumanimeksi vaantyisi kylla helposti Rafu.
jos se on teistä ihan ok, että jokaiselle joka kuulee lastenne nimet, tulee ensimmäisenä mieleen traaginen rakkaustarina, joka päättyy itsemurhiin... Niin sitten kannattaa laittaa.
No just, en ikinä laittaisi Romeota nimeksi Julian veljelle, enkä kyllä muutenkaan...?!
Julia on kiva nimi suomalaisellekin, mutta Romeo Rafael kuullostaa vähän liian latinolta täysin suomalaiselle lapselle. Romeo Rafael Romppainen.... :D
Minusta Adam ja Eva olisivat kivat nimet sisaruksille! (Not...)
Onko sukunimi kaiken lisäksi Rissanen tai vastaavan tasoinen?
[quote author="Vierailija" time="01.03.2013 klo 17:39"]
Minusta Adam ja Eva olisivat kivat nimet sisaruksille! (Not...)
[/quote]
Sit vois hankkia sisaruksille sellaisen lemmikkikäärmeen...
[quote author="Vierailija" time="01.03.2013 klo 18:36"]
[quote author="Vierailija" time="01.03.2013 klo 17:39"]
Minusta Adam ja Eva olisivat kivat nimet sisaruksille! (Not...)
[/quote]
Sit vois hankkia sisaruksille sellaisen lemmikkikäärmeen...
[/quote]
Ja synttäritarjoiluna omenia...
Ois aika hirveetä Romeo lapsen kannalta jos siitä tulisi ruma.
Ihan hyvät nimet, varsinkin Rafael on todella kaunis vanha nimi!
Romeo ja Julia olivat rakastavaisia, ei siis ihan sisaruksille sopivat nimet mielestäni. Tulee myös mieleen salkkarit noista nimivalinnoistasi. Toivottavasti et ole tosissasi.