Pystyisikö laiska ruoanlaittaja syömään terveellisesti ja edullisesti ravintolaruoalla?
Ilman lihomisen pelkoa. Itse tykkään laittaa ruokaa mutta mielenkiinnosta tätä kysyn.
Kommentit (11)
Kyllä, mutta meinaisitko syödä myös esim aamiaisen ravintolassa? Olennaista on, mitä ja miten paljon syöt.
Vierailija kirjoitti:
Edullisesti? Suomessa?
Enpä huomannut tuota kohtaa 'edullisesti'.
No riippuu sitä, mikä on ap.lle edullista ja oletko ns nättiruokainen. Teoriassa ainakin yksi buffet-lounas eli n. 10e per päivä pitää koko päivän nälkää.
t. 2
Tuskin edullisesti ainakaan. Suht terveellisesti on mahdollista, mutta kalliiksi tulee. Itse sinkkuna söin aikalailla noin. Esim. arkisin söin aamupalan yleensä työpaikan kahvilassa, usein puuroateria, joskus voileipää ja kahvia. Lounas työpaikkaruokalassa, välillä salaattilounas ja välillä lämmintä ruokaa lautasmallin mukaan. Työpäivän jälkeen kävin usein syömässä jossain kotini lähettyvillä olevassa ravintolassa, joskus myös pikaruokapaikoissa. Kotona ei koskaan ollut muuta syötävää kuin banaaneja ja leipää, koska en syönyt kuin iltapalaa kotona.
Mikä nyt sitten on edullista. Nykyään on kyllä ainakin pääkaupunkiseudulla mahdollista syödä buffeteissa noin kympillä. Jos pystyy vetämään kerralla esim. 1500 kaloria, kotona voi tyytyä lisäksi pariin välipalaan. Hyvässä buffassa on aina monipuolisesti terveellisiäkin vaihtoehtoja. Esimerkiksi aasialaisissa buffeteissa voi valita yleensä salaatteja, kasviksia ja kalaa ja jättää friteeratut jutut yms. ottamatta, jos haluaa syödä terveellisesti.
Määrittele edullinen. Kympillä saa hyvän lounaan. Aamupuuro jossain euron. Jos otat kahvia tai muuta lisäksi, niin hinta tietenkin nousee. Töistä lähtiessä kiinalaista tai intialaista ravintolasta mukaan. Tai syö nuudeleita, hedelmiä, leipää yms.
En tee ruokaa oikeastaan koskaan. 
Vierailija kirjoitti:
Kyllä, mutta meinaisitko syödä myös esim aamiaisen ravintolassa? Olennaista on, mitä ja miten paljon syöt.
Kotona aamiainen mutta kaikki muut ateriat muualla.
Tuli mieleen semmonen juttu vielä että jos joku ei oikeasti ole mikään hyvä ruoanlaittaja ja hänelle tulee vieraita kylään, katsotaanko pahasti, jos ei tee heille ruokaa?
Vierailija kirjoitti:
Tuli mieleen semmonen juttu vielä että jos joku ei oikeasti ole mikään hyvä ruoanlaittaja ja hänelle tulee vieraita kylään, katsotaanko pahasti, jos ei tee heille ruokaa?
Riippuu vähän vierailun kestostakin. Jos yökyläilijöitä tulee, niin melkein väkisin ainakin jotain aamu- ja iltapaloja joutuu laittamaan, vaikka hoitaisikin pääateriat niin että lähdetään vieraiden kanssa ravintolaan syömään.
Kiinalainen ruoka ravintoloissa EI ole terveellistä. Mielestäni 15e ruokaan /pv joka pv ei myöskään ole edullista.
Eli niin ettei tarvitsisi sortua hampurilaisiin tai eineksiin.