Voiko olla lievä/krooninen angiina?
Alkutalvesta mulla oli jo pari kertaa angiina, että taipumusta on. Nyt on ollut noin viikon verran ärsyttävää kurkkukipua ja väsymystä, mutta ei se ole yltynyt sellaiseksi kauheaksi kivuksi kuin viimeksi.
Kommentit (6)
Keho kuulemma hoitaa sen itsekseen jossain vaiheessa pois.
Menisin mielelläni nielurisojen leikkaukseen, kun noihin risoihin kertyy "terveenäkin" inhottavia proppuja, mutta linjaus on että 3 angiinaa puolessa vuodessa, että julkisella voi päästä jonoon. Ap
Vierailija kirjoitti:
Keho kuulemma hoitaa sen itsekseen jossain vaiheessa pois.
Ai jos on rajukin angiina? Eikö siihen voi kuollakin ilman antibioottia, jos kurkku menee umpeen asti?
Ja joillain tuota streptokokkibakteeria elää iholla tai nielussa ihan jatkuvasti. Niin että miksei voisi olla, että välillä oireilee kunnon tulehduksella ja välillä itää lievemmillä oireilla, jos oireettomanakin se limakalvoilla elää.
Up