Lääkäri järkyttyi suomalaisista 2-vuotiaista
ja muutenkin lapsistamme. Aika järkyttävää luettavaa. Me vanhemmat VOIMME ja meidän PITÄÄ tehdä asialla jotain. Ei työnnetä päitämme pensaaseen! Kyseessä on OMIEN lapsiemme hyvinvointi ja elämä!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288542423394.html?pos=ok-nln
Kommentit (9)
Lääkärit nyt järkyttyvät työnsä puolesta milloin mistäkin.
Ehkä tää on se sama lääkäri , joka teki ls-ilmoituksen ja kommentoi sitä sitten lehdille.
[quote author="Vierailija" time="23.02.2013 klo 12:33"]
Ehkä tää on se sama lääkäri , joka teki ls-ilmoituksen ja kommentoi sitä sitten lehdille.
[/quote]paitsi se tais kyllä olla joku eukko.
Niin kauan kun lapsi ei itse osta ja valmista ruokaa - vika on vanhempien.
Kyllähän tuossa on aito huoli kyseessä. Vai onko av-mammat todella noin naiiveja??? Eihän tuota tarvitse kun ympärilleen katsoa, viimeistään päiväkodissa tai alakoulussa jo hurjasti pullukoita (jos kauniimmin muotoilee).
[quote author="Vierailija" time="23.02.2013 klo 12:39"]
Niin kauan kun lapsi ei itse osta ja valmista ruokaa - vika on vanhempien.
[/quote]
ai, no se oli yllätys.
No, iltasanomien mukaan koko yhteiskuntamme on tuhon partaalla koko ajan muutenkin. Kun samassa lehdessä on yhtä suurella uutisarvolla julkaistu lasten lihavuus ja pakaranläpyttelykisan voittaja, niin ei voi oikein tietää, onko noista vain toinen hömppäuutinen. Lääkäritkin ovat vain ihmisiä, ja heille kelpaa muutama lisäeuro ja julkisuus siinä missä tavallisillekin ihmisille.
Me olemme päiväkodin kanssa joutuneet tästä vääntämään. Päiväkoti antaisi kolmekin annosta ruokaa ja useamman palan piirakkaa välipalalla, minä olen vaatinut että yksi riittää. Lapsi on taipuvainen lihomaan, rakastaa syömistä ja hänellä on alireagoiva tuntoaisti eli hakee syömisellä myös aistikokemuksia suun alueelle. Sanoo itsekin usein, ettei ole enää nälkä mutta "suu haluaa syödä". Paino on nippanappa normaalin rajoissa vielä, mutta nousee muutamalla kilolla aina kun palaa lomalta päiväkotiin.
Lastenlääkäri Samuli Ylitalon mukaan lasten ylipainosta syytetään usein aiheetta hampurilaisravintoloita.
- Se on vähän kun laittaisi pään pensaaseen. Ylipaino ei häviä, vaikka Mäkkäri poistettaisiin maailmasta. Se on helppo syntipukki, mutta ne syyt ovat jossain ihan muualla yhteiskunnassa, Ylitalo sanoo.
Avainasemassa lihavuuden torjumisessa ovat vanhemmat. Ylitalo kertoo vastaanotolle tulleesta 3-vuotiaan äidistä, joka itki omaa voimattomuuttaan.
- Hän sanoi, että voi ehkä vaikuttaa siihen, mitä hänen lapsensa syö, mutta ei siihen, kuinka paljon tämä syö. Jos lapsi sanoo, että on nälkä ja pyytää lisää sapuskaa, hän ei voi olla antamatta sitä. Äiti tiesi oman heikkoutensa, mutta ei voinut sille mitään.
Ylitalon mukaan suuri osa lapsista syö normaalia suomalaista ruokaa. Hänen mielestään asioista pitäisi puhua oikeilla nimillä. Tärkeää olisi satsata koko perheen hyvinvointiin.
- Tästä päästään äkkiä työelämäjuttuihin ja siihen, onko vanhemmilla aikaa tehdä ruokaa ja istuskella aamupuuropöydässä, Ylitalo muistuttaa.