Siinä on yhtä ärsyyntynyt myyjä kuin av-mamma konsanaan
Kommentit (8)
Kyllä taitaa tämä kaupantäti olla vähän väärällä alalla. Alku tosiaan ihan jees, mut kyllä taitaa olla kassatädillä olla ihan omiakin ongelmia.
niinpä. menee suorittamiseksi kaupassa asiointi, että muistaa kaikki 20 kohtaa tehdä oikein sen parin minuutin aikana. Eniten ehkä ihmettelin puhelimeen puhumis kieltoa. Voisin tälle kassamyyjälle ilmoittaa että puhun puhelimeen aivan taatusti jos haluan! Kauppa ei ole kuitenkaan sellainen rauhallinen tila missä jotkut haluaa vaikka nukkua tai tehdä töitä (poislukien kaupantyöntekijät) kuten bussi ja juna ja siellä kännykkärajoitukset ymmärrän.
No, ehkä muutama kohta meni vähän "yli", mutta olen kyllä itse pitkälti valmis allekirjoittamaan tuon listan.
Työskentelin kassanhoitajana isossa marketissa lukio- ja opiskeluaikoinani ja edelleen - yli 15 vuoden jälkeen - näen silloin tällöin painajaisia, joissa olen kassa töissä. Niin monta huonotapaista ja asennevammaista asiakasta ehdin noiden vuosien aikana nähdä!
Tuntuu, että moni suhtautuu kassoihin varsin ylimielisesti. Ja kuitenkin iso osa heistä on päätoimisesti opiskelevia, älykkäitä ihmisiä. Eikä niitäkään, jotka ovat ihan "vain" pelkkiä kassanhoitajia, ole minusta mitään aihetta väheksyä. He sentään tekevät työtä pienellä palkalla sen sijaan, että nauttisivat sosiaalietuuksia. Minusta se on varsin kunnioitettavaa.
Taidankin olla ihanneasiakas, koska - luonnostaan - käyttäydyn kassalla juuri niin kuin tämä kassahenkilö toivoo. Onhan se itsenikin kannalta käytännöllisintä toimia juuri noin. Meillä tosin kassa aina kysyy, haluaako asiakas pakasteet erilliseen muovipussiin.
Olen itsekin ollut asiakaspalvelutehtävissä (en tosin kaupan kassalla), ja omasta kokemuksesta tiedän, kuinka törkeältä tuntuu, kun asiakas ei vaivaudu tervehtimään, kiittämisestä nyt puhumattakaan. Ja se puhelimeen puhuminen kassalla... se nyt vain on valtavan rahvaanomaista! Ymmärrän sen, jos on elämästä ja kuolemasta kysymys, muuten en.
Ja vitsi kannattaa asiakaspalvelijalle heittää vain jos on 110% varma, että vitsi on tuore ja juuri siinä tilanteessa syntynyt. Muussa tapauksessa ei pidä ihmetellä, jos vitsisi aiheuttaa vain väsyneen hymyntapaisen.
Ei kai tässä ole kunnioituksesta kaupan työntekijöitä kohtaan kyse. Hienoa, että he ovat olemassa. Oleellisinta on asiakaspalvelu. Meitä asiakkaita on moneksi ja toivoisinkin, että myös nämä meidän monopolit (ikävä kyllä) kouluttaisivat kassa (ja muutkin) henkilökuntansa asiakaspalveluun. En ymmärrä, että nykyaikana joku puhelimeen puhuminen tms. olisi kassatoimintoja häiritsevä asia.
Jos lähdetään valituksen tielle niin sieltähän löytyy sarkaa; eläkeläiset jne. Surullista, jos tämä kassa on noin työhönsä kyllästynyt ja ei osaa ottaa vastaan ERILAISIA asiakkaita. En itse palkkaisi, tosin en ole kaupan alallakaan.
Tosta puuttui yksi ohje, jonka eräs tympääntynyt kassa antoi joskus tällä palstalla.
Eli sen bonuskortin voi vetäistä jo heti alkuunsa siinä kassalla siihen laitteeseen.
Silloin kun maksun aika tulee, ei tarvitse enää laittaa eka bonuskorttia ja sitten maksukorttia. Eli maksutapahtuma nopeutuu näin. Ja kyllä, bonukset tulee, vaikka vedät sen kortin ekan tuotteen jälkeen jo etkä vasta silloin kun kaikki tuotteet on vedetty
Olen ollut myyjä enkä jaksanut ärsyyntyä yhtään mistään. "Splittasin" itseni työminään vuoron alussa ja sen takia kai viihdyinkin hommassani: en ottanut mitään henkilökohtaisesti vaan edustin kauppaa, jonka myyjänä olin. Kassalla viihdyin hyvin, tykkäsin putsata sen joka kassavuorossa ja jutella niitänäitä asiakkaiden kanssa.
Esim. tuo kohta 8 ihmetyttää. En tiedä kumpi myyjän mielestä nyt sitten on väärin/ärsyttävää, pussin pyytäminen vai pyytämättä jättäminen...? Ja mistä myyjä tietää miettiikö se asiakas OIKEASTI tarvetta vai ei.
Hiukan vihanhallintaongelmaiselta vaikuttaa tuo kassa. Listan alku on vielä ihan järkevä, mutta vähitellen muuttuu aggressiivisemmaksi nillitykseksi.
ap