Äitien pitkät hoitovapaat (~3-vuotta) on nyt varallisuuden merkki
Keskiluokkaiset perheet haluavat taata lasten parhaan lapsuuskasvatuksen. Tähän pyritään sillä, että äidit haluavat olla lasten lähellä koko varhaislapsuuden. Tämä on myös vaurauden merkki. Perheen isä turvaa perheen elannon niin hyvin, että äiti voi jäädä kotiin lasten kanssa.
Kommentit (31)
Meillä miehellä oli ok palkka (reilu 4000) niin hyvin voin jäädä kotiin. Töihin palasin vuosi sitten kolmen kotona vietetyn vuoden jälkeen.
Hyväpalkkaiset työkaverini ovat kyllä tulleet takaisin töihin lapsen ollessa 1-2 v.
Toisilla ei ole varaa edes siihen lapseen saati pitkään äitiyslomaan. Harmi.
Se onnistuu vain alimmalta ja ylimmältä sosiaaliluokalta. Suurelle keskiluokalle se on taloudellisesti liian raskasta.
Ihan tutkitusti heikosti koulutetut äidit ovat useimmin pitkään kotona.
En minäkään haluaisi lasta 9kk laittaa hoitoon, mut rahan takia kai pakko.
Itselläni kahden lapsen kanssa ei taas ollut varaa palata töihin. Hoitoala kyseessä. Kahden lapsen päikkymaksujen jälkeen ei olisi juuri jäänyt kuin työn ilo.
Vierailija kirjoitti:
Se onnistuu vain alimmalta ja ylimmältä sosiaaliluokalta. Suurelle keskiluokalle se on taloudellisesti liian raskasta.
Onnekkaita ovat ne, jotka voivat. Meillä miehellä palkka oli n. 3500€ ja kyllä sillä hyvin eli meidän perhe.
Olen yh, pääkaupunkiseutu, ei miestä, kotihoidontuella. Tiukkaa on, mutta ei se mitään. Kotihoidontuki on 519e/kk miinus verot. Siihen päälle asumistuki, elatustuki ja lapsilisä yh-korotuksella. Kaikki yht. 1269e/kk nettona. Vuokraan menee suurin osa ja ruoat ym. täytyy miettiä tarkkaan. Vaatteet ja tarvikkeet käytettyjä, osa saatu lahjoina, osa nettikirppikseltä.
No nykypäivänä kun lapsia tehdään maks 2 ehtii kyllä hyvin tekemään sitä uraa myöhemmin. Todennäköisesti nykyäidit pääsevät eläkkeelle 70-vuotiaina, niin pieni äitiysloma kolmekymppisenä on vain arjen luksusta pitkällä aikavälillä. Näin minä sen ajattelen.
Vierailija kirjoitti:
Meillä miehellä oli ok palkka (reilu 4000) niin hyvin voin jäädä kotiin. Töihin palasin vuosi sitten kolmen kotona vietetyn vuoden jälkeen.
No meillä miehen palkka on noin 2500€ ja silti päätettiin, että hoidetaan lapsia kotona 3-vuotta. Ei päiväkoti ole pienen lapsen paikka.
Lto
Alimpaan kastiin itseni kyllä laittaisin, en todellakaan keskiluokkaan.
Koulut sain hyvin suoritettua ja oli haaveita työelämästä. Suoraa koulunpenkiltä äitiyslomalle ja 5 lasta pienillä ikäeroilla. Pidimme lasten kotihoitoa tärkeänä ja halusimme hoitaa itse lapsemme. Yhteiskunta vasta syrjäytti minut alimpaan sosiaaliluokkaan sillä kukaan ei ota töihin enää 10 vuotta kotona ollutta. Hyvät paperit koulusta, alaan liittyvä harrastus ja kasvatus ala, joten sinänsä lasten hoidon voisi katsoa myös hyödyksi mutta ei, asenteissa on vikaa. Muutenkin, jos äiti pyörittää 5 lapsen huushollin, harrastaa ja pitää itsestään huolta, sen voisi nähdä myös hyvänä organisointikykynä mutta ei nähdä.
Mies pienipalkkaisessa työssä, käteen jää palkasta 1400€/kk. Lapsilisä, kotihoidontuki ja asumistuki. Sillä eletään mutta kiitollinen olen että lapset on voitu hoitaa kotona.
Juuri näin se menee niissä keskieuroopan maissa, joissa kotiäitiys on yleistä. Ne, joilla on varaa, jäävät useimmiksi vuosiksi kotiin. Töihin lähtevät ja tasa-arvoa "harjoittavat" ne, joilla ei ole varaa tai hyvinansaitsevaa puolisoa. Eli usein kotiin jää juuri ne parhaimmin koulutetut.
Miksi ajattelet, että äiti haluaa olla lapsen lähellä varhaislapsuuden? Eikö isät halua? Eikö anneta olla? Millaiseksi jää isän ja lapsen suhde, jos isä on aina töissä?
Itse ihastelen paljon enemmän perheitä, joissa hoitovastuu jaetaan vanhempien kesken. Tuollainen ap:n mainostama äitikeskeisyys on uuvuttavaa. Mullakin on tuttavaperhe, jossa äiti hoitaa lapsia kotona kun isä paahtaa töissä ja työmatkoillaan. Kun äidille tulee jokin meno, lapset menevät mummolaan. Wtf?!
Olin kotona lapsen kanssa 3 vuotta ja kyllä isäkin sai lasta hoitaa. Illat ja viikonloput olivat isän vastuualuetta selkeästi. Ei äidin kotona oleminen tarkoita sitä, että isä on jotenkin ulkoistettu. Mies oli pienipalkkainen, mutta meillä on pääomia. Elettiin ihan kivasti, matkusteltiin, oltiin rennosti.
Arvoalueellq Helsingissä näin jo 10 vuotta sitten.
Vierailija kirjoitti:
Olen yh, pääkaupunkiseutu, ei miestä, kotihoidontuella. Tiukkaa on, mutta ei se mitään. Kotihoidontuki on 519e/kk miinus verot. Siihen päälle asumistuki, elatustuki ja lapsilisä yh-korotuksella. Kaikki yht. 1269e/kk nettona. Vuokraan menee suurin osa ja ruoat ym. täytyy miettiä tarkkaan. Vaatteet ja tarvikkeet käytettyjä, osa saatu lahjoina, osa nettikirppikseltä.
Täh sähän oot oikeutettu tt-tukeen, Miks et hae sitä? Yhden lapsen yhlle laskettu osuus on että 800e käteen vuokran, sähkön, kotivakuutuksen, reseptilääkkeiden yms jälkeen. Se on mun mielestä tosi hyvin varsinkin kun lapsi on vielä pieni. Esim kaikki lääkärikulut yms menee tt-tukeen.
Kannattaa säästää ees jonkin verran aina per kk ennen lasten hankkimista/ä-lomalle jäämistä. Ite säästin 3v aikana miltei 10 000e ja nyt oon lapsen kanssa kotona. Voishan noi tonnit muuhunkin käyttää, mutta mulle lapseen panostaminen on nro 1.
No ei täällä pk-seudulla ole varaa olla kotona. Mielelläni olisin, mutta raha ratkaisee. P