Vela kyselee, miksi lapsille puetaan edelleen niitä vanhanaikaisia muovivaatteita, vaikka on olemassa hyviä vedenpitäviä materiaaleja?
Voisi kuvitella, että ulkoilun ilo vähän hyytyy sellaisissa. Tarkoitan siis niitä muovisia henkselihousuja, jotka laitetaan muiden vaatteiden päälle, ja rukkasia, jotka vedetään tumppujen päälle. Ainakin sukulaisen lapset käyttää usein tällaisia (esim. tänään) vaikka vanhemmillaan on viimeisen päälle modernit ulkoiluvaatteet.
Kommentit (12)
Ne muoviset päällysvaatteet suojaa niitä moderneja ulkoiluvärmeitä vesi- ja kurakelillä. Lapset konttaa ja ryömii ja leikkii jne. Siinä on kalliit goretexit kovilla.
On ainaki helpompi pitää puhtaana.. Voi vaan suihkuttaa kurat pois.
Vierailija kirjoitti:
Jonne, miksi tämä vaivaa sinua? Loppuivatko trolli-ideat?
Jonnea vaan harmittaa kun äippä ei hommaa goretexia, vaan sanoo että vielä saa luvan yhden vuoden kekkuloida kurahousuissaan.
Säälittävä elämä. Pohtia lauantai-iltana vauvapalstalla vieraiden lasten kurahaalareita.
Koska ne goretexit ei oikeasti pidä vettä lätäkössä istuessa. Muovipöksytkään ei pidä, mutta pitävät hetken kauemmin. Onko muita kysymyksiä lasten pukeutumiseen liittyen?
On ne muovivaatteet aka kuravaatteet myös modernisoituneet. Ei ole enää mitään koppuroita kuten ehkä ap:lla oli lapsena.
Peseminen on se syy. Kurahousut voi suihkuttaa puhtaaksi, gore-vaatteet pitää pestä ja jokaisella pesukerta kuluttaa niitä niin kuin tietysti kuravaatteitakin.
Ne tekniset ulkovaatteet ehkä kestävät vettä ihan kivasti, mutta likaantuvat silti kurasta. Ja mitä enemmän niitä pesee, sitä enemmän ne menettävät niitä teknisiä ominaisuuksiaan. Siksi on viisaampi suojata vaatteet kuralta niillä kurahousuilla, ne kun pystyy suihkuttamaan helposti puhtaiksi.
Meillä nuo on eskarissa pakolliset. Onhan ne vähän ehkä turhat, kun lapsi on iso alkuvuodesta syntynyt, menisi hyvin koululaisesta, ja leikkii nätisti, mutta eipä ne näytä lapsen "ulkoilun iloa" haittaavan.
Kun päivähoidosta hakee autolla kotiin pihalla möyrineen lapsen, ymmärtää miksi edelleen on käytössä kurahousut. Suurin osa kurasta on niissä housuissa eikä autossa turvaistuimessa.
Jonne, miksi tämä vaivaa sinua? Loppuivatko trolli-ideat?