Katsotteko tuota 45min ohjelmaa?
Vaikka tuntuu että Suomessa on terveydenhuolto huonossa jamassa, mutta ei se tuolla USA:ssa ole aivan kohdallaan. Jos olet köyhä, ei saa sairastaa.
Meillä on sentään joku kohtuus.
Kommentit (8)
mutta runot vei mut mukanaan ja luin niitä.
vai katsoinko oikein, että tunti palkka oli alta 2 dollaria?
saahan täällä ihan hanttihommistakin enemmän...
muuten käy köpelösti ja putoat tosi syvälle =(
oa, työpaikkoja tai mitään. realistista olisi ollut hoitaa ensin asunnot, sähköt, huonekalut yms. mitä normaalisti minimipalkkalaisella on ja vasta sitten heittäytyä mukaan tuohon aiheeseen. siis ihan jo senkin kannalta, että jos vaikka ei olis asuntoa/työtä löytynyt heti molemmille.
oli pauttiarallaa kolme tonnia kuussa, ettei me nyt ihan köyhyysrajalla eletty. Tosin campuksella, ei missään luxuskämpässä, torakoita oli.
Kaikki minut tuntevat tietävät, etten oikein tykännyt olla siellä.
Ei varsinaisesti maan vika tms., vaan mun omien olosuhteiden. Jos on aina vaan sisällä ilman tekemistä, niin kaikki alkaa ottaa päähän. Yksinäisyys ei parantanut asiaa.
Mutta välillä kyllä ärsyttää nuo " Kokeillaanpas millaista on olla köyhä.. Oi on niiiin rankkaa, en jaksa enää, lähdetäänpäs taksilla shoppailemaan..." (en tarkoita että tuo oli sellainen)
On aivan eriasia kun saa olla köyhä, mutta hädän tullessa jättää leikin kesken.
No kiva ohjelma kuitenkin.