Onko kirjeeseen pakko laittaa lähettäjä?
Kertokaa
Kommentit (14)
No kyllähän kirjeessä itsessään on hyvä kertoa keneltä se on mutta kirjeen päälle ei todellakaan tarvitse kirjoittaa lähettäjän nimeä se ei kuulu muille kuin vastaanottajalle.
No jos se osoite mihin se on menossa tuhraantuu repeytyy Postin käsittelyssä, ei voi lähettää sitä sitten mihinkään, ei edes lähettäjälle, jos kerran sitäkään osoitetta ei ole.
Tottakai voi lähettää nimettömänä? Kuka typerä tällaista kysyy edes? Vastaanottajan tiedot on vaan oltava oikeat, että menee perille. Huoh taas:(
Minä en ole koskaan laittanut. En näe mitään pahaa kummassakaan tavassa, laittoi tai ei. Toki jos kirjeen sisältö on hyvin tärkeä, voi olla hyvä laittaa lähettäjänkin tiedot että sen saa tarvittaessa takaisin jos toimitus perille ei jostain syystä onnistu.
Herjauskirjeisiin ei kannata laittaa lähettäjän nimeä. Liikekirjeisiin olisi hyvä laittaa.
Siis nimenomaan kirjeeseen? Ei kuoreen?
Haluat siis ettei vastaanottaja saa tietää että kirje on sinulta?
Ainoa hyöty lähettäjän nimestä on se, että jos osoite on väärin tai muuten ei saada kirjettä toimitettua, niin saavat lähetettyä sen sulle takaisin. Ilman osoitetta se lopulta tuhotaan.
Joo ja pitää näyttää passi että voidaan tarkistaa se