Suostun seksiin aina, olenko outo?
Vallalla tuntuu olevan stereotypia, jota komiikassakin viljellään, ja sen mukaan monessa perheessä mies haluaa useammin seksiä kuin vaimo ja vaimolla on milloin päänsärky tai väsymys tms... Mietin, miten yleistä tämä oikeasti on ja miten usein tilanne oikeasti onkin täysin tasapainossa tai jopa päinvastoin. Ollaan oltu yhdessä miehen kanssa 25v ja ollaan nyt nelikymppisiä ja en muista, että koskaan olisin ainakaan suoraan kieltäynyt seksistä. Joskus on voinut olla ehkä kerran pariin vuoteen, että ollaan molemmat niin väsyneitä, että pienen hiplailun jälkeen ei ryhdytäään hommiin, mutta jos olen oikeasti huomannut, että mies haluaisi seksiä, niin aina olen kyllä mukaan lähtenyt. Vaikka ei aina juuri sillä sekunnilla olisi mieli, niin mä jotenkin sytyn jo siitä ajatuksesta, mitä siitä seuraa ja ainahan se sitten lähentää jne ja tuntuu hyvältä, niin vauhdissa kyllä alkaa syttyä, kun alkaa koskea toista tai antaa hänen koskea. Mutta onko tää outoa, ettei koskaan ole tullut tarvetta kieltäytyä j amuutenki ehkä 70-30 mä teen aloitteet, keskimäärin pari kertaa viikossa on seksiä aina ollut alun tiheämmän ajan jälkeen ja joskus kun lapset oli ihan pieniä, meni joskus yli viikkokin ilman.
Kommentit (28)
et ole outo, niin minäkin suostun, mies tosin usein sanoo ettei huvita. silloin hoitelen itseni myöhemmin.
No hyvä jos on muitakin. Käydään nimittäin miehen kanssa eräässä pariskuntien keskusteluryhmässä, jossa kaikilla muilla on niin päin, että miehet vonkaa ja naisia ei huvita niin usein kuin miehiä ja kun avauduin siitä, että meillä on aina halut kohdannut ja jos joku on ollut innokkaampi niin se olen ollut minä, niin ovat pitäneet tosi outona. Ja mä jotenkin ahdistuinkin, että olenko jotenkin syntynyt sitten liikaa testosteronia ruumiissa väärään kehoon vai mitä.
Ja olin kovasti huojentunut, kun vanha ystäväni juuri mesessä avautui, että kärsii siitä, että mies ei halua seksiä ja hän kyllä suostuisi aina, jos mies olisi innostunut. Muiden kanssa en ole kehdannut näistä niin suoraan puhua, että tietäisin.
AP
Seksiin suostuminen ei ole outoa, mutta se jos nelikymppisenäkin muodostaa parisuhdekäsitystään sketsiohjelmien perusteellaa on outoa.
Ei ole outoa. Minä haluan miestäni lähes päivittäin, hän on seksikkäintä mitä tiedän ja seksi on yhäkin fantastista. Nautin ihan suunnattomasti ja eipä tuo mieskään ole valittanut :)
Tässä taas esimerkki siitä miten hyvistäkin asioista voi tehdä ongelman.
4 juuri tuota tarkoitin, että hirmu usein tuntuu, että miehet on niitä seksiä lisää tai erilaista seksiä kaipaavia ja kyllä mä ole meidän suhteessa aina ollut se, joka tekee kaikkea villiä ja hivelee pöydän alta tai autossa tai vaikka moottoripyörän selässä että saa pidettyä villin tauon rannalla kun mies ei enää malta... mutta välillä ärsyttää olla naisena se suurempi vonkaaja. Vaikka hyvin harvoin ei olisi suostunut, koska jos nyt alan hmmmm. riittävän innokkaan alavatsahieronnan tai jos on ollut riitaa niin tarvittaessa suuseksiä tms. niin kyllä se on aina lämmennyt :)
Mutta taas kun joku mies seurassa jotakin siihen suuntaan kommentoi, että tuli olo, että mies haluaisi enemmän kuin vaimo nini tuli tää mieleen, että miten outoa on, että onkin naisena se villimpi...
AP
7, no ei ne stereotypiat ihan tuulesta temmattuja ole, kyllä seksitutkimustenkin mukaan gallupeissa sun muissa suuremmassa osassa parisuhteita mies haluaisi seksiä useammin kuin nainen
Vierailija kirjoitti:
7, no ei ne stereotypiat ihan tuulesta temmattuja ole, kyllä seksitutkimustenkin mukaan gallupeissa sun muissa suuremmassa osassa parisuhteita mies haluaisi seksiä useammin kuin nainen
Jotain totta noissa tutkimuksissa on. Vain suhteiden alussa olen saanut omasta mielestä tarpeeeksi seksiä.
Naisilla tuntuu hyytyvän aina sen alun jälkeen. Nykyinenkin on hyytynyt ja hänen kanssa pisin ns. alkuhuuma. Yli 2 vuotta että en turvautunut omaan käteen. Tutustuttiin hieman alta nelikymppisinä. Se että pari vuotta ilman omaa kivaa on todella hyvin.
Mä harrastan seksiä joka päivä ja se on naisen valinta haluaako sitä yhdessä.
Et ole, olet normaali nainen. He joilla on ongelmia, avautuvat niistä netissä. Normaaleiden ihmisten ei tarvitse avautua. Vain ongelmista kirjoitellaan. Suurin osa pariskunnista on kaltaisiasi, eikä heidän tarvitse mollata puolisoaan somessa.
Vierailija kirjoitti:
Olet patja ja pelkkä naurunaihe miehellesi. Se että sinä olet vain passiivinen suostuja tarkoittaa että et itse sitä halua. Käytettävä luiskahtaa sinä olet, et mitään muuta. Tyrkky joka ei saa huomiota kuin kehollaan.
Ainahan te kaakat suostutte nimenvaihtokin vaikka miehillä on myös vapaus se tehdä. Naurettavia te olette lähinnä.
Halpa akka.
Katkeran naisen kirjoittelua. Nämä joiden mielestä kaikki miehet ovat sikoja ja pettävät eivät ymmärrä, että se ongelma löytyy sieltä peilistä. Ei ole normaalia kohdata aina mies joka käyttäytyy huonosti.
Missä miehenne nimenvaihdot on? Eikö miehenne halua käyttää vapauttaan itsensä nöyryyttämiseen? Miksi se suostuja ei ole koskaan mies?
Te patjat olette niitä halpoja naisia joita miehet pitävät kodissa palvelijoita. Ne arvostettavat naiset löytyy työelämästä.
AP on varmasti vähemmistössä. Suurin osa avioliitossa olevista naisista suostuu seksiin harvoin ja suurin osa miehen tekemistä aloituksista torjutaan.
Vierailija kirjoitti:
AP on varmasti vähemmistössä. Suurin osa avioliitossa olevista naisista suostuu seksiin harvoin ja suurin osa miehen tekemistä aloituksista torjutaan.
Mistäs tällaisen tiedon olet keksinyt? Suomalaiset pariskunnat harrastavat seksiä keskimäärin 2-3 kertaa viikossa.
Et ole mitenkään outo vaan ihan tavallinen. Meilläkin vaihtelee kumpi haluaa enemmän.
Suostun välillä tosin itse vaikka ei tekisi niin mielikään.
Kysymys sulle ap: saatko itse aina tai lähes aina orgasmin? Ja ennen kaikkea, saatko sen helposti? Jos vastasit myöntävästi, en ihmettele, että nautit seksistä siinä missä miehetkin.
AP:lle on jo kerrottu että hän on tavallinen perusterve nainen. Toivon että saman voisi sanoa meistä jotka emme ole aina halukkaita ja syty nollasta sataan hetkessä jos seksiä on tarjolla. Koska minusta sekin on yhtälailla tervettä että ei vain aina kiinnosta.
Et ole mitenkään outo. Tavallinen perusterve nainen.