Vähän yli vuosi asuttu asunnossa, lapsi hukannut kaksi kotiavainta
Rasittavaa. :(
Mistä niitä nyt kuuluukaan hankkia uusia, pitää soittaa vuokranantajalle?
Kommentit (50)
Jos ei pysy avaimet tallessa, niin silloin saa olla ilman! Näin minulle tehtiin.
Vierailija kirjoitti:
Jos ei pysy avaimet tallessa, niin silloin saa olla ilman! Näin minulle tehtiin.
Odotitko sitten ulkona että vanhemmat tuli töistä kotiin, ennenkuin pääsit sisään?
Kysymys oli, että miten saa uudet. Pakko ne on korvata, vaikka maksaakin. Ap
Siinä ei välttämättä pelkät uudet avaimet auta, voi olla että sarjoittavat lukon uudestaan.
Vuokranantajalta kirjallinen lupa ja teettämään
Siis onko ensimmäisestä avaimen hukkumisesta jo aikaa, ettekä silloin heti ilmoittaneet? Avaimen katoamisesta täytyy heti ilmoittaa vuokranantajalle.
Millainen avai? Noita vanhempia malleja voit teettää, monesti ihan suutarilla onnistuu, eli avain vaan mukaan ja kysymään. Kannattaa vaikka laittaa kaulanauhaan lapsen avaimet tai kiinnittää repuun jollain pidemmällä nauhalla, jotta ei tarvitsisi irroittaa ovea avaessa.
No siellä on joku tyhjentänyt jo aikaa sitten pyörävarastonne ja saattanut käydä myös teillä sisällä. Öisinkin.
Harvoin kai sarjoittaa, ja ihan oikea sti avain hukkui toiselle puolelle kaupunkia. Ahdistaa soittaa/meilata vuokranantajalle,hän on erittäin vanha mies ja pelkään että paheksuu huolimattomuutta (ihan syystä tietysti) ja ei välttämättä hoida asiaa nopeasti maalla asuvana eläkeläisenä. Nyt täytyy joka päivä ens viikolla järjestää jotenkin, että päästään molemmat sisään kun mulla on pitkiä päiviä. En nyt halua antaa omia ainoita avaimia lapselle. Harmittaa kyllä kun tuolla lapsella ei pysy järki päässä ja kaverilla ollessa oli pitänyt avainta housun taskussa ulkona, vaikka ei ollut edes tulossa kotiinpäin eli avainta ei mihinkään ulkoillessa tarvinnut! Ap
Oletko yhtä huoleton lapsesi kanssa?
Paljon se sarjoitus sitten maksaa?
Kaverillani kotiavain oli ommeltu koulurepun vuoripuolelle nauhaan kiinni. Samanhan voi tehdä vaikka ulkotakkiin.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Parin hukkaamisen jälkeen yleensä on sarjoitus edessä. Kyseessä ei ole vain teidän asunto, vaan myös yhteiset tilat.
Vierailija kirjoitti:
Jos ei pysy avaimet tallessa, niin silloin saa olla ilman! Näin minulle tehtiin.
Toimiko systeemi?
Siis sä pelkäät sun vuokrantajaa, koska se on vanha mies ja asuu maalla? Soita nyt sille heti ja kerro avaimista ja kysy miten saatte uudet avaimet pian. Pahoittele vaikka, että et heti ekalla kerralla ymmärtänyt ilmoittaa. Huoh.
Mikä avain? Suutarilla voi teettää useimmat. Mustapäinen Abloy on n.25€. Sitä vanhempien lukkojen vähän halvempia. Jos on oransdipää, niin sitä ei varmaan vielä voi itse teettää. Tuskin vuokranantaja asiaan puuttuu, niin kauan kun itse asutte siellä. Ei ehkä erota teetettyä alkuperäisestä. Sarjoitus maksaa 350€-450€.
Vierailija kirjoitti:
Paljon se sarjoitus sitten maksaa?
200-400 € suunnilleen, riippuen kuinka monta lukkoa pitää uudelleen sarjoittaa.
Ompele lapsen seuraava avainnauha kiinni reppuun.
Hupsistakeikkaa. Voi tulla teille kalliiksi.
Meidän lapsilla oli pienenä sellaiset avaimenperät jotka jos joku löysi ja kiltisti laittoi postiin palautuivat kotiin. Kerran katosi avaimet ja saimme takaisin.