Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lopetin ssri- lääkkeen 7 kuukautta sitten, seksuaaliset halut ei ole palautunut

Vierailija
03.02.2019 |

Käytin nuoresta aikuisesta asti vuosia ssri lääkkeitä paniikkikohtauksiin. Käytin lääkettä monta vuotta.
Koska lääke alensi sosiaalisia pelkoja ja helpotti paniikkituntemusten kanssa elämistä, suostuin hyväksymään sen että orgasmin saanti oli vaikeaa ja sen, etten tuntenut seksuaalista halua tai ihastumisen tunteita normaalisti. Vuosia lääkkeen käyttöä niin orgasmin saanti oli yhä vaikeampaa, orgasmi oli yhä vaimeampi kuin sitä ei olisi tullutkaan, eikä tunto ollut normaali alapäässä ja huomasin yhä vähemmän ajattelevani seksiä. Tästä syystä myös aloin jumiutua sinkkuuteen ja parisuhteessa ollessani tunsin oloni jotenkin tunnevammaiseksi. Ennen lääkkeitä koin seksuaalista halua ja mielihyvää aivan eri lailla sekä ihastumisen tunnetta.

Ajatus lääkkeiden lopettamisesta alkoi tuntua yhä tärkeämmältä, koska halusin nauttia seksistä jälleen ja minua pelotti tunnevammaisuuteni.
Päätin vihdoin lopettaa lääkkeet ja syynä oli se että tunsin tunnetasolla etten ollut kuka olin ja minua pelotti kuinka vähän seksi enää kiinnosti minua. Lopetus oli vaikea, stressaava ja olen joutunut opettelemaan pärjäämistä ahdistuksen kanssa. Ei helppoo.

7 kuukautta sitten sain vähennysurakan päätökseen. Seksuaalisuus ei ole vieläkään palautunut. En edelleenkään saa orgasmia normaalisti, ja vaikka tavallaan innostuisinkin seksistä, se tuntuu täysin mitäänsanomattomalta kokemukselta. Pelkään että olen tuhonnut seksuaalisuuteni näillä lääkkeillä ja jään tähän tilaan. Olen vielä kumminkin suht nuori ihminen ja tämä ahdistaa.

Kokemuksia?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla