Miten pikkulinnut pärjää näin kovilla pakkasilla?
Pitäiskö niille laittaa lämmitettäviä telttoja pihalle? Voi raukat.
Kommentit (15)
Pärjäävät kunhan saavat ruoasta energiaa tarpeeksi. Kyllä lintujen ruokinta on tärkeää näillä säillä ja pelastaa monta lintuhenkeä!
Kaulaliinoja ja pikkuisia lintujen toppatakkeja voisi jakaa niille.
Syövät toisiaan. Lintulaudalla pari tiaista nokki jonkun pienemmän linnun silmiä.
Mitenköhän taloyhtiössä suhtauduttaisiin jos laittaisi ruokaa parvekkeelle? Laittakaa ainakin te oman pihan omistavat linnuille ruokaa tarjolla, että selviävät pakkasista.
Vierailija kirjoitti:
Syövät toisiaan. Lintulaudalla pari tiaista nokki jonkun pienemmän linnun silmiä.
Oikeesti?
Voisin alkaa neulomaan pikkulinnuille kaulaliinoja ja pikkuisia tossuja. Kuka mukana?
kamalaa kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Syövät toisiaan. Lintulaudalla pari tiaista nokki jonkun pienemmän linnun silmiä.
Oikeesti?
Oikeesti
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/201801252200694370
Tuossa videopätkä suloisesta pikkulinnusta.
Talvi verottaa pikkulintukannasta noin kaksi kolmasosaa. Talviruokinta on monen pikkulinnun pelastus.
Luonnossa pikkulinnut ovat muiden ruokaa. Niitä kannattaa lihottaa ja ruokkia, jotta haukat ja pöllöt saavat hyvää ravintoa.
Parvekkella ruokinta on kielletty hygieniasyistä, jos ei ole kielletty, niin tullaan kieltämään heti kun joku alkaa sitä tekemään.
Mutta ruokaa vaan linnuille, talia myös, saa kaupasta eikä ole kallista. Pähkinät on auringonkukan siementen lisäksi hyviä, tosin Kurret pöllii ne helposti.
Eivät kaikki selviäkään. Laittakaa auringonkukansiemeniä, kauraa ja talia tarjolle kaikki ketkä kykenevät. Linnuilla kuluu valtavasti energiaa ruumiinlämmön ylläpitämiseen näillä keleillä. Reppanat.
Meillä naapuri ruokkii lintuja pihassa. Siellä on melko inhottava rottalauma, joka asustaa jossain naapurin kellarin tienoilla (ainakin jäljistä päätellen).
Mua taas huolettaa myös kaikki kissat tuolla ulkosalla. :(
Laita nyt aluksi ihan ruokaa:)