Mistä johtuu että himoitsen jatkuvasti lihaa?!
Siis samalla tavalla kuin vaikka sokeririippuvuuden kourissa on vaan pakko saada karkkia, siitäkin kokemusta. Olen kuullut mielitekojen johtuvan usein jostain puutoksesta, joten ensimmäisenä tuli mieleen proteiini ja rauta. Syön lihaa 2x vko ja kalaa 2x vko, muuten papuja, linssejä, soijaa, kananmunia ja muita proteiininlähteitä. Aloin laskea että saan varmasti kylliksi proteiinia esim. aamiaisella. Välipalaksi aloin syödä pähkinöitä, keitettyjä kananmunia, rahkaa ym.. Pinaatti ja rautalisät löysivät tiensä ruokavaliooni myös, mutta ei auta. Joku sanoi etten saa tarpeeksi rasvaa, niin sitä kokeilen seuraavaksi. Alan lisätä ruokaan kermaa, voita..
Ostin juuri pelkkiä possunpihvejä, paistoin, ripottelin hieman suolaa ja söin niitä sellaisenaan kolme ilman mitään muuta... Joka päivä ruokaillessa oikein himoitsen lihaa vaikka söisin mieliruokiani. Lihaa syödessäni toivon vain että saisin lisää.
Mielitekoinani eivät todellakaan ole halpisnakit, lihapullat, lihapasteijat ym. Haluan nimenomaan vain lihaa. Vaikka kokonaisen paistetun kanan. Tätä on jatkunut n. 3kk.
Lääkärissa nauraisivat varmaan pihalle?
Kommentit (26)
Ihminen tarvitsee proteiinia. Ja mitä vanhemmaksi tulee, sitä tärkeämpää sen saanti on.
Sama juttu. Kolmas kinkku menossa:D
Raudan puute? C-vitamiinin puutekin voi ilmetä noin (imeytyy paremmin raudan kanssa).
Tuohan on ihan normaalia. Itsekin söin juuri pihvin. Älä usko vegaaniliiton aivopesuyrityksiä.
Vierailija kirjoitti:
Tuohan on ihan normaalia. Itsekin söin juuri pihvin. Älä usko vegaaniliiton aivopesuyrityksiä.
On ok että ruokavaliossa on lihaa, mutta jos haluaa syödä aamulla, päivällä ja illalla lihaa niin ei kuulosta normaalilta.
Ap, lääkäriin.
Minulle tuli samanlainen himo kuukausi sitten. Normaalisti syön todella vähän lihaa.
.
Sitten ostettiin naudanmaksaa ja tehtiin siitä ohuita pihvejä ja maksakastiketta,
parin päivän päästä huomasin, että himotus oli mennyt ohi.
Et himoitse lihaa vaan hiilihydraatteja. Tulkitset väärin.
Koita syödä puuroa ja katso kuinka käy.
Vierailija kirjoitti:
Ihminen tarvitsee proteiinia. Ja mitä vanhemmaksi tulee, sitä tärkeämpää sen saanti on.
Aloittaja ei kärsi proteiinin puutteesta vaan hiilihydraattien puutteesta. Tästä tulee kalvava nälän tunne, ja ei mene pois vaikka kuinka söisi lihaa ja proteiinia.
Ap. näyttää karttavan ainakin parempia hiilihydraatteja ja voisi päätellä että elimistö hänen tapauksessaan kapinoi aika lailla.
Vierailija kirjoitti:
Raudanpuute?
Puute on hiilihydraateista, uskokaa jo.
Aika huono tuntemus omasta kehostaan, jos ei osaa yhdistää elimistön hiilarihimoon. Kannattais lopettaa karppaaminen, ja kokeilla vaikka aamupuuroa, ja näin jäisi jatkuva syöminen vähemmälle.
Vierailija kirjoitti:
Raudanpuute?
Miksi tää on alapeukutettu? Mulla on anemia ja siksi himoitsen lihaa, koska lihassa on rautaa sellaisessa muodossa että se auttaa anemiaan.
Olet mitä syöt, suolistossa on eri ruoka-aineita suosivia bakteereja ja mitä enemmän suosit yhtä ruokalajia muiden yli, sitä nopeammin se yksi bakteerilaji lisääntyy ja vie tilaa niiltä muilta. Suolisto osaa myös kommunikoida aivojesi kanssa niin että suosit enemmän ja enemmän tiettyä ruokaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Raudanpuute?
Miksi tää on alapeukutettu? Mulla on anemia ja siksi himoitsen lihaa, koska lihassa on rautaa sellaisessa muodossa että se auttaa anemiaan.
Eihän nyt ollut kysymys sinun puutoksistasi vaan ap:n joka syö lihaa niin että veri supielistä tirisee ja kommentoit siihen että on raudan puutetta.
Joku vitamiinin tai ravintoaineen puutos selkeästi.