Millainen lattia eteiseen?
Elikkäs, olemme tekemässä remonttia sisäeteiseen ja nyt on mietinnässä lattiamateriaali. Paras olisi kulutusta kestävä ja sellainen jota on helppo putsata/lika ei tartu niin hyvin. Asumme vanhassa talossa, joten joku siihen sopiva. Millaisia teiltä löytyy?
Lähinnä huvikseni ja mielenkiinnosta kyselen, tiedän että asiantuntijoiden neuvot saa muualta.
Kommentit (6)
Meillä on pidempiaikaista kokemusta sekä muovimatosta että klinkkeristä. Lyhyesti testattu myös laminaatti.
Matto oli siitä kätevä että se oli "helppo" siivota, märällä pyyhkäisy riitti. Laminaattia ei kannata edes harkita, menee nopeasti naarmuille ja hankala pitää puhtaana. Klinkkeri on toiminut hyvin. Noista kolmesta oma suosikki. Ei tarvi olla koko ajan pesemässä, usein riittää vain imurointi tai rikkaharjalla pyyhkäisy. Jos on lattialämmitys, se on myös ihanteellinen osin varaava kaveri sille. Ei tuu naarmuja eikä kolhuja. Kestää vettä.
Linkkeri ehdottomasti, teette myös eteiseen lattiakaivon niin on helppo pitää puhtaana.
Maalattu lankkulattia on meillä. Tyytyväisiä ollaan oltu.
Kysy alan liikkeestä, joko PU-pinnoitteita tehdään pieniinkin tiloihin. Julkisten tilojen lattioita päällystetään polyuretaanilla jo paljon. Juokseva massa kaadetaan lattialle, jossa se levittyy itsestään saumattomaksi pinnaksi. On kestävää ja helppohoitoista, värivalikoima rajaton.