Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vhh ja tälläinen päivärytmi?

Vierailija
03.01.2019 |

Mitä syötte aamuisin töissä? Siis aamupalan. Herään joka yö töihin 3.30 ja juon kotonavain kahvin. Aamupala 7.00 joka ollut aina se leipä. Toisella tauolla taas leipä ( tauot vain 10min) niin ei kovin gourmeeta ehdi nauttia.
Kotona n klo 14 ja silloin syön päivän ainoan lämpöisen aterian. Joskus syön iltapalan mutta yleensä nukun jo kasilta.
Terkkarit ym eivät ymmärrä tätä rytmiä vaan aina tuputtavat sitä perusihmisen 8-16 töissä käyvän ja ruokatunnin omaavan ihmisen ruokarytmiä :(

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vhh-ruokavalioon ei kuulu leipä.

Vierailija
2/5 |
03.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi terkkarin pitäisi tuputtaa jotain ruokarytmiä ja miksi ylipäätään käyt terkkarilla., jos tarvitset ravitsemusterapeuttia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ylipäätään vhh, jos sinulla on ravitsemuksen kanssa ongelmia? Lautasmallin mukaan viisi kertaa päivässä ruokaa. Annoskoko vain vaihtelee.

Vierailija
4/5 |
03.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräilen tossa klo 9:00 Sitten keitän kahvia ja syön aamiaista (puuroo, munia , paahtoleipää, pekonia yms) Puolenkymmentä sanomalehteä luen netistä siinä ohessa.

Askareissa menee tonne lähemmäs 11:00

Sitten siinä kirjoja lukiessa menee tonne 13:00 jolloin onkin jo aika nukkua pienet päiväunet.

Heräilyn jälkeen 14 juon kupin kahvia ja käyn koiran kans kävelyllä.

Päivällinen on klo 18:00 

Töihinkin voisin mennä, mutta kun nää päivät ovat niin varattuja niin ei täs

ehdi duuneihin

Vierailija
5/5 |
03.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei missä'n nimessä toimi päivätyöläisen ruokarytmi jos on vuorotyössä, sehän on selvä. Sellaiset suositukset voit jättää omaan arvoonsa ja syödä oman luonnollisimman rytmisi mukaan.

Itse varmaan söisin jotain jogurttia, tai keitettyä munaa + pari leikkelesiivua, pähkinöitä tms tuollaisessa tilanteessa. Kasviksiahan noiden kaveriksi olisi myös hyvä syödä, joten jos jotain kurkku- ja porkkanatikkuja tms edes saisi eväsrasiaan niin olisi vähän monipuolisempia nuo ruoat.