Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joululahjoista! Mitäs nyt??

19.12.2018 |

Olen kotihoidontuella, minulla on toki säästöjä elämistä varten joista äitini tietää. Äitini itse on ostanut monella sadalla eurolla kolmelle lapselleni lahjoja. Itse tietenkin suurieleisesti pyydellyt etten osta mitään hänelle.
Viimeksi käydessään kertoi kuinka oli viime vuonna ostanut kummipojalleen 15e pullon alkosta. Kummipoika oli tuonut VAIN 7e lahjan hänelle. Tänä vuonna kuulemma ostaa vain halvan pullon kun itsekkin sai edellis vuonna.
Itsehän nyt olin ostanu VAIN konfehti rasian, kuviokaulimen ja lasten kanssa leivottu ja koristeltu muutamat piparit. Ollaan luvattu että korjataan hänen puhelimen näyttö, uusi näyttö toki vielä matkalla kiinasta. Äitini ilme oli kyllä näkemisen arvoinen kun sai lahjansa. Ei osannut peittää kyllä pettymystään yhtään.
Rupes niin ärsyttää tuo äitini lahjojen hinnan arvottaminen. Pitääkö mun nyt ostaa hänelle jotain prameampaa kun hän taas laittanu kaikki rahansa meidän lahjoihin..
Rehellisesti sanottuna mulla ei ole yhtään ylimääräistä rahaa, kaikki on mennyt lasten lahjoihin mitä vähää nyt on ollutkaan. Toki säästöjä on joilla tarkoitus maksaa eläminen lähivuosina, lähinnä tulevat laskut.
Meneekö se homma nyt niin että hinta on se mikä määrittää lahjan arvon?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
19.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Munkin äiti just tossa ilmotti ostavansa tietyille sukulaisille vaan jonkun rupuisen joulukukan, kun oli sen verran halpikset lahjat saanut heiltä, mutta ei se meidän lasten kohdalla niin ajattele. Tietää että meillä on rahat tiukilla, joten ei todellakaan odota saavansa yhtä tyyriitä lahjoja meiltä, kuin mitä on itse lahjoihin laittanut.

Vierailija
2/5 |
19.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikuiset eivät tarvitse lahjoja ollenkaan. Toki voi muistaa kortilla, suklaarasialla ja kahvipaketilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
19.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et todellakaan osta tuollaiselle pahanilmanlinnulle mitään enempää. Kiittämätön ihminen...

Ole kuin et huomaisikaan mitään. Tuollaisten ihmisten kohdalla se on paras tapa toimia, usko pois.

Vierailija
4/5 |
19.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuostapa tulikin mieleen, että minä lupasin tänä vuonna tuoda joulupöytään konjakkipullon. Sen sitten kävinkin ostamassa, maksoi n. 50 euroa. Olisin ostanut muutamaa kymppiä kalliimman, mutta sanoivat kaupassa että ei kannata, tämä (halvempi) on maultaan parempaa. 

No, kerroin sitten äidille että konjakit on ostettu. Äiti heti kysymään, että paljonko maksoi. Kerroin, ja hänen vastauksensa oli: "niin se pullo jonka ostin viime vuonna maksoi 90 euroa mutta se ei sitten vissiin ollut yhtä hyvää". 

Ei saatana. 

Joulun ankeuttajat <3 

Vierailija
5/5 |
19.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

"konfehti rasian"

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kaksi kolme