Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ylempi toimihenkilö ja jatkuva sairastelu

Vierailija
14.11.2018 |

Minulla on vastuullinen työ, joka ei odota vaikka olisin sairaana. Siis kukaan ei niitä puolestani tee ja aikataulut paukkuu. Ja olen koko ajan sairaana, koko ajan puolikuntoinen. Ihan hitsin siistiä yrittää sinnitellä töissä kun olo on kuin suosta revityllä.
Kuumetta ollut nyt kolme viikkoa (syytä ei löydy), järkyttävä väsymys, hermosärkyä, jalan vamma, nyt iski vielä vatsatauti ja kaupan päälle menkat. AJatus ei enää juokse.
Ja silti on töissä käytävä. Enhän voi olla viikosta ja kuukaudesta toiseen sairaslomalla, saisin potkut. Ja lääkärit eivät kiinnostu, "ota buranaa ja juo lämmintä". Haistakoon home.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihminen on luotu vain yhteiskunnan robotiksi. Elä tai kuole. Inhimillisyyttä ei enää ole. Tässä syksyn aikana meikän päiväkoti-ikäinen oli jatkuvaan sairaana. Onneksi isoveli pystyi hoitamaan, mutta ilman isoveljeä olisin ollut alvariinsa kotona kuumeilevan lapsen kanssa. Päiväkotiin, kun ei saa viedä. Sitten sattui tuönantaja kuolemaan ja mulla työt loppui. Mikä onni ja autuus... pääsin ansiosidonnaiselle. Nyt on hyvä olla.

Saan olla lapsen kanssa. Olla ja harrastaa. Ja jos sairaus iskee. Ei haittaa. Pötkötellään yhessä peiton alla ja katsotaan lastenohjelmia.

Vierailija
2/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toki mulla on kotona kolme teiniä ja matkatöitä tekevä mies. Teinit huutaa ja raivoaa. EI ole varaa syödä ulkona eikä tilata noutoruokaa jatkuvasti, joten teen ruuat itse. Vaikka siis sairaana ja ihan loppu. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole normaalia, jos aikuisella ihmisellä on koko ajan joku infektiosairaus. Taustalla voi olla mykoplasma tai joku muu piilevä ongelma, imeytymishäiriö, liiallinen jatkuva stressi tms.

Syy kannattaa selvittää, ennen kuin edessä on burn out.

Onhan sulta otettu laaja verenkuva?

🇺🇦🇮🇱

Vierailija
4/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No juuri tuo, viime talvena saman kierteen aiheutti mykoplasma. Mutta kun tauti uusi, eivät enää suostuneet uskomaan että sama myko siellä jyllää. On kuulemma jäämiä vanhasta. Ja liiallinen stressi toki ollut jo 10 vuotta. Verenkuva ok. 

ap

Vierailija
5/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et laita teinejä tekemään ruokaa? Vai onko stressisi lähteenä marttyyrisyndrooma?

Vierailija
6/6 |
14.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jatkuva sairastelu voi olla myös immuniteettipuutos. Erikoislääkärille jos ei lopu tuollainen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi yksi