Isänpäivälahjaksi aikaa lapsen kanssa?
Mietin tässä viime tipassa isänpäivälahjaa. En haluaisi antaa mitään materiaa, kun niin paljon on jo kaikkea krääsää. Olisiko sellaisessa purkissa mitään järkeä, mistä voisi joka viikolle nostaa jonkun yhteisen tekemisen isän ja tyttären (tai koko perheen) kesken? Lapsi on vasta täyttänyt vuoden, mikä tietysti varmaan rajoittaa tekemisiä. Mitä mieltä lahjasta? Ideoita yhteiseksi tekemiseksi?
Kommentit (8)
En oikein pidä ideasta. Aika isän ja tyttären kanssa pitäisi olla itsestäänselvyys joka päivä arjessa. Ja jos ei ole, niin mikä lahja se on, jos isä on pakotettu olemaan lapsen kanssa paperilapuilla.
MIkä lahja se sellainen olisi? Eikö isän kuulu muutenkin viettää aikaa lapsensa kanssa?
Nyt voisi aloittaa jonkin oman perinteen, tuo lahja on hyvä idea, mutta vuotiaan kanssa ei vielä paljon puuhata, isänpäivä lounas on turvallinen valinta, tee kotona tai käytte jossain syömässä. Isää itseään voidaan myös hemmotella ei parturi tai kosmetiikka ole vaan naisten juttuja. Ihonhoito tuotteita vaikka tai sitten joku jalkahoitola varsinkin jos työ on liikkuvaa tai urheilee paljon, niin jalat kaipaa kunnon huoltoa aika-ajoin.
Vierailija kirjoitti:
En oikein pidä ideasta. Aika isän ja tyttären kanssa pitäisi olla itsestäänselvyys joka päivä arjessa. Ja jos ei ole, niin mikä lahja se on, jos isä on pakotettu olemaan lapsen kanssa paperilapuilla.
Olin tulossa sanomaan just samaa. Olen isänä käyttänyt suurimman osan perhevapaista, vastaan pääasiassa harrestekuskaamisista jne., hoidan iltaoimet, laitan ruuan jonka syön lasten kanssa. Olisihan se vähän hassua, että vaimo alkaisi kutsua tätä arkea lahjaksi, jonka antaa minulle.
Nyt kun lpast on isompia, olen toki korostanut, että merkkipäivinä haluan tehdä yhdessä merkityksellisiä asioita ja en odota lapsilta mitään. Esimerkiksi käy vaikka vähän pidempi pyörilylenkki tms.
Toisaalta, en vaimolta kaipaa isäinpäivä lahjaa, pelkästään sitä, että hän mahdollistaa lasten toimet - eli pienten lasten kanssa se aamainen vuoteeseen edellyttää äidin apua. Isommat lapset tarvitsevat vielä hankintabudjetin jne.
Eikö se aika isän kanssa ole arkea?
Vierailija kirjoitti:
Kiva lahja mutta riippuu siitä miten systemaattisia olette: pysyykö se purkki tallessa ja tuleeko niitä juttuja oikeasti tehtyä.
Hyvä aamupala, lapsen kanssa tehty kortti, mukava yhteinen päivä on ihan riittävät lahjat sekä äitien- että isäinpäivänä. Tärkeintä on tunnelma.
Tätä mieltä minäkin olen. Meillä mies säilyttää vieläkin 16v takaista 1. isänpäiväkorttiaan jossa on meidän pojan jalanjälki painettuna. Tavaran sijaan minäkin keskittyisin herkulliseen aamupalaan tai panostaisin hyvään ateriaan.
Kiitos kommenteista! Isä on kyllä osallistuva, on pitänyt vanhempainvapaata ja nyt vielä muutaman päivän viikossa kotona. Itse ilahtuisin vastaavasta lahjasta, vaikka minäkin toki paljon lapsen kanssa vietän aikaa. Ehkä kuitenkin vähän jalostan ideaa ja laitan ehdouksia tekemisistä purkkiin, josta sopivan paikan tullen valitaan tai arvotaan jotain tekemistä. Ehkä oon jotenki mielikuvitukseton vanhempi kun aina paljon tehää samoja juttuja, niin välillä ois kiva saada jotain vaihtelevaa ja "yllättävää". AP
Kiva lahja mutta riippuu siitä miten systemaattisia olette: pysyykö se purkki tallessa ja tuleeko niitä juttuja oikeasti tehtyä.
Hyvä aamupala, lapsen kanssa tehty kortti, mukava yhteinen päivä on ihan riittävät lahjat sekä äitien- että isäinpäivänä. Tärkeintä on tunnelma.