Tyttären voimusteluryhmässä todella laihoja tyttöjä.
Tyttöni (15v.) harrastaa joukkuevoimistelua ihan hyvällä kilpailutasolla. Olen huomannut, että joukkueessa kaksi tyttöä on laihtunut erittäin paljon. Tyttöni sanoi, että valmentaja suosii näitä tyttöjä, koska ovat niin laihoja. En oikein tiedä miten tästä asiasta pitäisi puhua vai pitäisikö puhua kenellekään, olen hyvin huolissani asiasta. Tai kyllähän näiden tyttöjen vanhemmatkin varmasti ovat huomanneet laihtumisen. Olen peloissani, että tästä puhkeaa ryhmässä joku laihdutusbuumi.
Kommentit (22)
Kerrot tytöllesi, että hänen ei tarvitse laihduttaa ja että voi lopettaa harrastuksen halutessaan.
Lieneekö äidiltä malli että pitää olla laiha, urheilla ja alituiseen laihduttaa. Tuijotella läskiä. Omaa ja muiden. Eikä mikään normaali riitä.
Ota yhteyttä valmentajaan ja kysy asiasta, että on huomattu tyttöjen laihtuvan. Parempi ottaa asia ajoissa esille, tyttäresi lisäksi voivat muutkin joukkueen tytöt ajatella asiasta samalla tavalla. Voi vaikuttaa joukkueen ilmapiiriin.
Valmentaja ei saisi suosia ketään eikä varsinkaan laihuutta. Toivottavasti tytöt saavat apua syömishäiriöihinsä. Oma lapseni harrasti myös joukkuevoimistelua lukioikäiseksi asti, mutta syömishäiriöitä ei tietääkseni ollut hänen joukkueessaan ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Ihan tavallsiahan ne syömishäiriöt ovat juurikn voimistelun, baletin ja taitoluistelun parissa.
No toivottavasti ovat kuitenkin enemmän poikkeus kun sääntö.
Tämä keskustelu muistui mieleeni ja etsin sen, kun oli juuri se kohu näistä valmennusjutuista. Tässäkin aloituksessa ap kertoo, että valmentaja suosii laihoja. Kamala tuo voimistelumaailma, onneksi tyttäreni on lopettanut tämän lajin harrastamisen.
No, eihän ne läskit pärjää huippu-urheilussa. Milloin olet nähnyt ihraa hyllyvää balettitanssijan?
Nykyään monet on niin lihavia että normaalipainoiset hoikat nähdään liian laihoina. Koskee ainakin aikuisia mutta miksei myös mahdollisesti tuon ikäisiä.
Ovatko nuo missikisat eivätkö urheilua? En ymmärrä millä perusteilla kannustetaan laihuuteen koska se näkyy suorituskyvyssä. Eli ilmeisesti sitten kyseessä ei ole vakavasti otettava urheilulaji.
Vierailija kirjoitti:
No, eihän ne läskit pärjää huippu-urheilussa. Milloin olet nähnyt ihraa hyllyvää balettitanssijan?
Eivät pärjää liian laihatkaan. Millon olet nähnyt anorektisen laihan telinevoimistelijan?
Voimistelu, baletti ynnä muut ovat myös esteettisiä lajeja, joissa halutaan se tietynlainen vartalo taidon lisäksi. Ja se tietynlainen vartalo on ikävä kyllä niin laiha, että nuoret herkästi sairastuvat syömishäiriöihin sitä tavoitellessaan, eikä laihdutus sovi kasvavalle ihmiselle.
Jdkridifirif kirjoitti:
Nykyään monet on niin lihavia että normaalipainoiset hoikat nähdään liian laihoina. Koskee ainakin aikuisia mutta miksei myös mahdollisesti tuon ikäisiä.
Teinin ei pidä laihduttamalla laihduttaa kun kasvavat vielä.
Baletissa noita "normaalipainoisia hoikkia" ei ainakaan liiemmin ole.
Aivan sairasta, että valmentajat punnitsevat voimistelijoita ja teettävät kehonkoostumusmittauksia, haukkuvat lihaviksi ja vanhemmat sallivat tämmöistä tehtävän omalle lapselleen siinä toivossa, että lapsi voittaisi kilpailuja.
Haastattele tyttöä muutenkin valmentajan puheista.. itse sairastuin syömishäiriöön 15 vuotiaana kun valmentaja käski laihduttaa ennen kisoja. 170 senttiselle ja 50 kiloiselle päivittäin urheilevalla nuorelle julisti että tuolla vatsamakkaralla et voita ikinä mitään kisoja. 45 kiloisena en pärjännyt enää millään kun syömättömyys söi lihakset ja urheilu jäi. Syömishäiriöstä menikin sitten pidempi aika parantua.
Naisvalmentajien puuhastelua. Suosittelen muuten cheerleadausta. Vähän samanlainen laji, mutta ei harrasteta tuota laihduttamista vaan pikemminkin kannustetaan syömään tarpeeksi. Koska ilman ruokaa ei tule lihasta ja voimaa.
Cheerleadingia harrastaa myös oma tyttö ja joukkueille järjestettiin ravitsemusneuvojan luento, missä neuvottiin oikeaa syömistä, ruoan ravintoarvoista ja aterian koostamista - painotettiin myös riittäviä välipaloja ja nestetankkausta treenipäivinä. Yhtään liian laihaa tyttöä ei ole joukkueessa.
Eli voisin suositella tätä terveempänä lajina - voimistelutaidoista on iso etu, joten pääsee varmaan suoraan kisajoukkueeseen ylemmälle tasolle.
Olin tosiaan luullut, että tuollainen valmentajien toiminta, josta viime päivinä on saanut lukea iltapäivälehdistä, olisi käytäntönä ainoastaan Venäjällä, Kiinassa tms. Olin totaalisen väärässä, kun kuvittelin, että Suomessa ei olisi sellaista valmennuskulttuuria.
Ollakseen ”vain” poikkeuksia noita syömishäiriöitä on melko paljon noiden lajien parissa.
Ihan tavallsiahan ne syömishäiriöt ovat juurikn voimistelun, baletin ja taitoluistelun parissa.