Mikä töissä vituttaa?
Kommentit (56)
Täysin kädetön hattarapää harjoittelija, joka on minun vastuulla.
Äärimmäinen vaativuus. Työni on käytännössä jatkuvasti vaikeiden teknisten ongelmien ratkaisemista aikataulupaineissa. Usein ongelmien, joita muut asiantuntijat eivät ole saaneet ratkaistua ja sitten konsultti tilataan paikalle. Maksan paljon ja minulta odotetaan paljon. Joskus tuntuu että tekisi mieli alkaa itkemään, heittäytyä avuttomaksi ja sanoa että en pysty, en osaa, en jaksa! Mutta aina sitten vaan pistän mieleni kuriin ja pakotan itseni ratkaisemaan ne ongelmat.
Työttömät vituttaa koko ajan töitä tehdessä, siellä ne makkoo sohvalla ja saa siittä rahoo.
Työkaveri, joka puhuu koko ajan vaikken itse sanoisi mitään, ja tulee näyttämään puhelimeltaan sitä ja tätä hassua kuvaa ja videota. Puhuisi edes työasioista, mutta ei.
Työkaveri, jolla on ehkä maksimissaan kolme tosi pientä asiaa hoidettavana työpäivän aikana ja silti kehtaa kitistä kiirettä ja huonoa palkkaa.
Liika työmäärä ja liika vastuu. Näihin suhteutettuna huono palkka.
Liika vaativuus. Jokainen työpäivä on yhtä ongelman ratkaisua, vaikeita asioita, pää meinaa räjähtää kun ei osaa. Palkka ei vituta, se on hyvä.
Huono palkka, huonot työajat, huono kalusto, huonot pomot, Suomen ilmasto/ajokelit ja siitä johdannaisena erittäin huono teiden talvikunnossapito. Kiire, stressi, kanssa-autoilijat.
Kyllä, opiskelen parhaillaan uutta ammattia.
Toimenkuvassa ja työympäristössä ei oikeastaan mikään. Työn vaativuuteen nähden liian matala palkka oikeastaan ainoa sellainen asia, joka on työssäni huonoa.
Että ensimmäisen puolen vuoden jälkeen ei saa uutta opeteltavaa ainakaan kahteen vuoteen. Kahden vuoden päästä saa jotain pientä ja taas täytyisi jaksaa seuraavat kaksi vuotta puurtaa liian tutuksi ja helpoksi käyviä tehtäviä. Jonkin aikaa leikittelee nopeudella ja huomaa, että tekee 75% ajassa sen mihin edeltäjällä meni 100% aikaa. Sitten höllää, mutta jos saisi uusia tehtäviä, jaksaisi taas tehdä nopeammin. Palkka ei kuitenkaan nouse, joten ei voi vain jatkaa nopeasti tekemistä.. Perusteluna on aina, että opi hyvin jo saamasi tehtävät, vaikka se ei todellakaan päde minuun, sillä ihmettelevät toisaalta, miten nopeasti aina opin uuden. Ihmisten kyvyissä on eroa, jotkut stressaavat haastavasta työstä, minä haasteiden puuttumisesta.
Kyllä see on vähään se että pidetäää outoona enkä viitttaa pelkäästääään ulkonäkööön eiikä itekkääään käsitäää. Kylllähän tämän kubletinjuooni alkaaa tästää pikku hiljaaaa avautua kun päääsee lääkäriin 2 kk n pääästä.
Sinne meneminen ja siellä oleminen. Terveisin 9 e orja työjaksolta.
Tällä hetkellä vituttaa eniten, kun kiva työkaveri irtisanoi itsensä. On ollut tosi pidetty työntekijä ja eräänlainen äitihahmo. Vitutusta lisää vielä sekin, että meillä suht pieni työpaikka ja luultavasti ketään ei palkata poislähtevän tilalle. Työt kaatuu meidän muiden, jo nyt täysin ylityöllistettyjen, niskaan.
Vierailija kirjoitti:
Asiakkaat.
Sama täällä! Ne häiritsee mua, kun mulla olisi mukavampaa tekemistä, somistelua ja muuta kivaa puuhaa myymälässä.
Menisivät muualle, tulisi konkka ja pääsisin työttömäksi.
Että tympii!
Huono palkka. Se on suurin vitutuksen aihe.