Miten lapsenne kulkevat koulumatkat?
Hei.
Olemme lapseni isän kanssa eronneet ja meillä on taapero- ikäinen lapsi.
Asuimme maaseudulla, n 20min matkan päästä kaupungista. Meillä on yhteishuoltajuus. Minä muutin pois, mies jäi maaseudun taloon asumaan. Lapsemme osoite on isällänsä.
Eron aikana mies sanoi että minun tulisi muuttaa tulevaisuudessa lähemmäs häntä jotta lapsemme on helppo kulkea koulussa molempien luota.
Nyt asun kaupungilla vuokralla, lapsen päiväkoti on kaupungissa ihan lähellä asuntoani.
Olen haaveillut omistusasunnosta, ja täytyykin nyt tarkoin miettiä miltä alueelta sen hankin.
Minua mietityttää, miten pienet koululaiset kulkevat koulussa, osaako esim eka- toka luokkalainen matkustaa linja- autolla vai pitäisikö minun osta asunto ex- miehen läheltä jotta lapsi voi pyöräillä kouluun sekä minun että mieheni luota, matkahan ei saisi olla kovin pitkä. Olimme siis ajatelleet että koulu olisi jossain lähistöllä missä mieheni asuu.
Tosin lapsihan kasvaa, myöhemmin hän kyllä jossainvaiheessa pystyy matkustamaan linja- autollakin kouluun.
Mutta haluaisin kuulla muilta, miten teidän pienet koululaiset kulkevat koulussa , minkälaisia matkoja?
Kommentit (16)
Kävellen, koulumatka on sen verran lyhyt. Naapurissa kolmasluokkalainen kulkee bussilla kouluun kaupungin keskustaan, koska on musiikkiluokalla. Hyvin hänellä on matkat menneet kuulemma.
Minulla on se periaate, että kouluun mennään kävellen tai pyörällä, koska se on hyvää liikuntaa. Joskus ihan erityistapauksessa voi viedä autolla, kipsi jalassa tai todella kova pakkanen.
Jos lapsi on vielä taaperoikäinen, asuinpaikkaa ei kannata valita koulun mukaan.
Me ostettiin talo koulun läheltä ja ei kestänyt kuin pari vuotta, kun melko uudehko koulu suljettiin sisäilmaongelmien vuoksi. Ja nyt koulumstka on 4.8km. Me vanhemmat vuorotellaan kuljetuksessa.
Lapsen koulumatka on 500 m ja hän kävelee tai pyöräilee. Minulla omi aikoinaan n 5 km ja menin bussilla.
Koulun lähellä tai kauupunkimaisessa ympärisössä asumisen etu on, että naapurissa voi asua kavereita, joiden kanssa on helpompi viettää vapaa-aikaa.
Espoossa vasta 3. luokkalainen saa pyöräillä kouluun. Bussilipun kyllä saa jo ekaluokkalainenkin, jos koulumatka on yli 3km. Eli pointtini: tarkista, mikä käytäntö teidän kunnassa näiden suhteen on, ettet tee päätöksiä, joita ei voi sitten käytännössä toteuttaa.
Pääasiassa kävellen. Kahtena aamuna (kävelee koulusta pois) saa kyydin koulun läheisyyteen, kun menoa siihen aikaan.
Itse hiihdi talvella kouluu 60km edes takaisin joka päivä, kesällä jouduin kävelemää 90km joka päivä kouluun koska järvi ei ollut jäässä
Silleen vasen oikee vasen oikee...
Meillä kulki ekaluokalla bussilla (vuoroliikenteessä, mutta bussilippu saatiin koulusta. Matkaa lyhintä reittiä 4,5 km, bussilla pidempi), tokasta kuudennen loppuun kävellen (kun 300m päähän valmistui koulu) ja nyt yläkoulussa reilun 3,5 km matkan pyöräillen.
Vierailija kirjoitti:
Espoossa vasta 3. luokkalainen saa pyöräillä kouluun. Bussilipun kyllä saa jo ekaluokkalainenkin, jos koulumatka on yli 3km. Eli pointtini: tarkista, mikä käytäntö teidän kunnassa näiden suhteen on, ettet tee päätöksiä, joita ei voi sitten käytännössä toteuttaa.
Opetushallitus linjasi tänä syksynä että vanhemmat päättävät tavan jolla lapsi kulkee kouluun ei koulu.
Eli nuo kuntien vasta kolmannella luokalla pyörällä kouluun säännöt ei ole laillisia.
Joku vanhempi oli asiaa opetushallitukselta tiedustellut ja päätös oli selkeä.
Tuossa tuo uutinen. Eli jo eka luokkalainen saa pyöräillä jos vanhemmat sitä mieltä.
https://yle.fi/uutiset/3-7441053
Kävellen tien yli. Lyhyt koulumatka.
Meillä maalla kulkee eskaritkin halutessaan bussilla eskariin koululle. Isojen sisarusten kanssa varmaan ihan jees, mutta muuten kyllä aika pieniä ovat moiseen hommaa.
Järkevämpää on mielestäni se, että lapsen koulu on kaupungissa. Syrjäkylien kouluja lakkautetaan vinhalla vauhdilla. Tietysti pitää miettiä asiaa turvallisen koulureitin kannalta. Turvallinen koulureitti ei ole tienpientareella kävely tai pyöräily.
Olin hoitovapaalla ja mies siirsi vuoden verran rahaa tililleni, josta hoidin oman lyhennykseni. Meillä siis erilliset velat. Raha ylitti reilusti lahjaveron kynnyksen, mutta eipä pankki tai verottaja ollut asiasta kiinnostunut. Jos teillä on yhteinen laina ei ole mitään ongelmaa siinä kumpi maksaa lyhennyksen. Mutta avieron varalta ehdottomasti mustaa valkoisella todellinen omistusosuus. Höveliä enemmän omistavalta ja enemmän lainaa lyhentävältä tuollainen välinpitämättömyys.
Ydinperheessämme aamulla kulkevat isän kyydissä, koska isän työpaikka on lasten koulujen vieressä.
Iltapäivät olivat ekalla ja tokalla iltapäiväkerhossa, joten silloin tulivat kyydillä myös pois. Isompina sitten bussilla.
Suora bussi tulee reilun kilsan päähän. Se ei ole maailman nopein, mutta kulkee koulujen ohi ja täällä on päättäri niin että ei tarvitse jännittää pysäyttämistä tms.