Muutto omakotitalosta kerrostaloasuntoon. Mihin ylimääräinen tavara?
Miten olette hankkiutuneet eroon ylimääräisestä irtaimistosta muuton tullessa. Muutamme puolta pienempään asuntoon ja tavaraa on myös yksi varastollinen. Lisäksi kaikki omakotitalon kunnossapitoon liittyvät tavarat. Onko kukaan järjestänyt kotonaan myyjäisiä? Saitteko tavaraa kapupaksi? Vai mikä olisi helpoin tapa päästä eroon huonekaluista, taloustavaroista, varastoon kertyneistä vaatteista ym.?
Kommentit (6)
Omakotitaloon voi jättää puutarhatyökaluja ym. Me jätettiin keinu, grilli, lumilapioita ja vaikka mitä.
Tulevalta omistajalta voi kysyä mitä haluaisivat. Ja sitten tosiaankin Fidalle, kierrätyskeskukseen ym ym
Tytär onnistui myymään nettikirppareilla. Kannustimena oli, että sai pitää rahat.
Facebookin Roskalava-palstat, Tori.fi, SPR:n Kontti jne.
Vierailija kirjoitti:
Omakotitaloon voi jättää puutarhatyökaluja ym. Me jätettiin keinu, grilli, lumilapioita ja vaikka mitä.
Tulevalta omistajalta voi kysyä mitä haluaisivat. Ja sitten tosiaankin Fidalle, kierrätyskeskukseen ym ym
Ei niitä nyt noin vain voi jättää, jos irtaimiston kaupasta / luovutuksesta ei ole sovittu. Tietysti niitä voi ostajalle tarjota, mutta jos ostaja onkin muuttamassa omakotitalosta toiseen, niin heillä saattaa jo samat tavarat löytyä. Mutta siis mikään ei estä tarjoamasta niitä tietenkään.
Toristahan löytyy joitain, jotka ostavat vaikka kokonaisen kämpän täydeltä tavaraa. Tyhjentävät kuolinpesiä yms. Vaatteita eivät kai osta, mutta hyväkuntoista tavaraa.
Hae vaikka "kuolinpesä" tai selaa ostetaan-palstaa. Enemmän rahaa saat varmaan jos lähdet myymään jokaisen tavaran erikseen, mutta jos haluaa helpolla päästä niin helpompihan se on jos joku hakee melkein kaiken pois kerralla.
Huonoimmassa kunnossa oelavt suosiolla Sortti-asemalle. Paremmassa kunnossa olevista ensin kysyt lähipiiriltä, tarvitseeko joku (esim. jos uudehko ruohonleikkuri tai hyväkuntoinen lumikola, joku voi hyvinkin haluta). Sitten Facebook-kirppareille ja Toriin ja vastaaviin myyntiin ja ne, jotka eivät mene tarpeeksi lyhyessä ajassa kaupaksi, SPR:n konttiin, Fidalle, Hesyyn tai johonkin muuhin hyväntekeväisyyskirpparille.