Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Lapsenlapsella turvaton koti
23.09.2018 |
Molemmat vanhemmat tekevät osa-aikaista vuorotyötä, työajat ja keikat vaihtelee ja ovat siksi koko ajan kiireisiä. Perheellä ei suoraan sanottuna ole ollenkaan yhteistä aikaa ja kaikki tuo näkyy lapsessa kovana stressinä ja on siksi mieluummin täällä kuin kotona.
Kommentit (6)
Meillä ollut vähän samanlaista, eikä aina edes ole vanhempien kiireistä kyse, vaan ihan puhtaasta laiskuudesta.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vanhemmat bilettää viikonloppuisin, mielellään lapsenlapsi meille mummolaan tulee. Vaikka vanhemmat on muuten ok, mutta ei lapsi tykkää, "Ne puhuu ja nauraa niin isosti, eivätkä ole tavallisesti..." Turvasatamana mummola täälläkin.
Ei se turvaton ole, lapsi on vaan yksinäinen.
Alue: Aihe vapaa
Hyvä, että lapsella on paikka minne mennä kun on yksinäistä tai turvaton olo, kaikilla ei ole yhtä hyvin asiat. Lapsi tulee aina muistamaan mummolan turvasatamana, hienoa!