Miten usein uusit elektroniikan?
Eli TV:n, kännykän, tietokoneen, mitä näitä nyt on. Paljonko maksat niistä kun vaihdat uusiin?
Kommentit (9)
Tarvittaessa. Silloin, kun elektroninen laite ei enää toimi toivotulla tavalla. Maksan sen verran kuin laite maksaa.
Tarpeen mukaan. Joitakin laitteita pystyy onneksi vielä itse korjaamaan. Kyllä 80-luvun hifi tuntuu kestävän.
Vierailija kirjoitti:
Tarpeen mukaan. Joitakin laitteita pystyy onneksi vielä itse korjaamaan. Kyllä 80-luvun hifi tuntuu kestävän.
Kyllä noita nykylaitteitakin näköjään pystyy jonkin verran korjailemaan, jos harrastuneisuutta riittää. Mun mies on pienen ikänsä harrastanut elektroniikkaa, ja hän korjailee laitteitamme aina ehtiessään. Tässä syksyn aikana hän on korjannut ylikuumenevan tietokoneen ja vaihtanut tablettiin uuden näytön rikkoutuneen tilalle.
En vaihda, elleivät ne rikkoudu tai ellei uusi paranna selvästi käyttökokemusta tai esteettistä kokemusta. Statuksen vuoksi en hanki mitään.
Ostan parasta mahdollista, mihin minulla on varaa. Tv:n kuten tietokoneenkin siedettäv hinta on väliltä 1000-2000 e. Kännykkä max 1000 e.
Teen huolellisen taustatutkimuksen ja ostan vasta, kun tiedän tarkalleen, mitä haen ja mitä olen saamassa. Vertailen eri myyjien hintoja tarkkaan, mahdollisesti tarjouksia kytäten.
En vaihda ennekuin entinen menee rikki. Yleensä korjaaminen ei kannata jos ei osaa itse. Otan selvää merkeistä ennen ostoa. En menee mainonnan ansaan..odottelen tarjouksia jos voin.
Nykyisen laptopin ostin tammikuussa 2016, samoin kännykän. Käytän molempia vielä vähintään muutaman vuoden. Kännykän akku täytyy tosin varmaan jossain vaiheessa uusia.
Sitten kun tarve tulee. Edellinen telkkari kesti 10 vuotta ja nykyinen on toiminut jo 12 vuotta. Stereot (hyvät ja kalliit) ostin 20 vuotta sitten nyt olen alkanut miettimään niiden vaihtoa, kun en enää tarvitse LP, Mini-disc, CD- tai kasettisoitinta. Edellinen MacBook kesti 9 vuotta ja tällä on nyt ikää 3 vuotta. Toivottavasti kestää vielä ainakin 5 vuotta. Kännykän firma uusii kolmen vuoden välein. Itselle riittäisi pidempikin vaihtoväli.
Mutta kalliita nämä lelut ovat. Telkkari maksoi vuonna 2006 tarjouksesta 1500€ ja jos nyt hajoaisi, ostaisin uuden saman hintaisen. Stereot aikoinaan 12.000 markkaa, eli 2000€. Uudet tulevat maksamaan 2500€. Edellinen tietokone maksoi 1200€ ja tämä nykyinen 1500€. Edellinen kännykkä maksoi 500€, tämä nykyinen iPhone se uutena 400€.
Sen verran kun elektroniikka on nykyään tehty kestämään, eli kolme vuotta. Sen jälkeen romut lähtee kaatopaikalle tai jonkun köyhän huoleksi. Hyvässä lykyssä vanha pilaantunut elektroniikka sytyttää tulipalon ja köyhältä palaa asunto.
Ei tarrvittse uuusia. Käyn vaiin luotettavillla pornosivustoilla.