Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jaren pitäisi käydä laulaa luikauttamassa näille - törkeää kohtelua!

Vierailija
27.08.2018 |

Savonlinnalaiset Pietari ja Maiju Ahtiainen saapuivat katselemaan rap-artisti Cheekin päätöskonserttia Lahteen lauantaina. Keikka mäkimontussa kääntyi pettymykseksi, kun pyörätuolikatsomossa ei ollutkaan tilaa.

– Olin aika vihainen. Järjestyksenvalvoja kertoi, että pyörätuolikatsomo on täynnä emmekä pääse sinne. Kuulemma katsomo ei olisi kestänyt enää lisäpainoa, kertoo Pietari Ahtiainen.

Konsertin turvallisuudesta vastaava vahvistaa, että pyörätuolipaikkoja ei riittänyt kaikille. Paikkoja oli tarjolla kymmenen.

– Paikalle saapui kuitenkin 20–30 pyörätuolilla liikkuvaa vastoin ennakkotietoa. Jouduimme järjestämään heille tilapäisiä paikkoja, sanoo Securitas Eventsin turvallisuuspäällikkö Ari Solja.

Pariskunta oli varannut nimenomaan pyörätuolipaikat.

– Järjestyksenvalvoja tuli kertomaan kesken viimeisen biisin, että meidän pitää lähteä, jotta emme jäisi mäkimontusta poistuvien ihmisten alle.

https://yle.fi/uutiset/3-10372216

Jare, he tarvitsevat illan viimeisen biisin!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä kahdeksan