Synnytys alkamassa menenkö neuvolakäynnille
Koko päivän supistellut ja selkeästi suunta on kipeämpään ja tiheämpään. Ei nyt vielä kuitenkaan ajankohtaista lähteä sairaalaan. Tunnin päästä olisi neuvola, menenkö vai skippaanko? Rv tasan 40 tänään.
Kommentit (11)
Mene jos pystyt. Neuvolan täti saattaa kyllä passittaa siitä suoraan laitokselle mutta eipähän jää aika käyttämättä.
Okei kolme menemisen puolella.. Vähän vaan tuo autolla ajo arveluttaa, jos oikein kovasti alkaa supistella. Ap
No mulla oli tollanen tilanne ja menin neuvolaan, ja siellä neuvolatäti sitten havaitsi että pitää kiireellä lähteä sairaalaan, en olisi itse sitä tajunnut.
Voithan ehkä soittaa sinne neuvolaan ?
Tsemppiä kirjoitti:
Voithan ehkä soittaa sinne neuvolaan ?
Täällä pk seudulla on tuo keskitetty puhelinneuvonta, suoraan ei voi terkalle soittaa. No mä kuulostelen vielä sen puoli tuntia meneekö mihin suuntaan ja jos melko sama niin menen. Ap
Tottakai voit mennä joko neuvolaan tai synnärille. Oletan, että asut lähellä. Meitä lähes sadan kilometrin päässä asuvia ohjeistettiin lähtemään, kun supistelee säännöllisesti 10 minuutin välein.
Vierailija kirjoitti:
Okei kolme menemisen puolella.. Vähän vaan tuo autolla ajo arveluttaa, jos oikein kovasti alkaa supistella. Ap
Jos vain mahdollista niin valitse joku toinen kulkuneuvo kuin oma auto (ellei ole kuskia mukana). Supistukset jos kovenevat niin on sekä omalle että lapsen tai kanssaliikkujien terveydelle aika uhka ajella itse (tarkoitan siis sitä että siinä järki sumenee ja tarkkaavaisuus häviää hyvin nopeasti kun kunnolla kouraisee).
Mä menisin jos vaan pystyisin. Supistukset saattaa myös loppua eli synnytys ei vielä alakaan. Mua supisteli usein kivuliaasti raskauden loppupuolella, mutta ne loppuivat muutamassa tunnissa eli olivat vääriä hälytyksiä. Yhtenä yönä alkoi niin rajuna että tiesin et kohta syntyy. Alapäässä kauhea paineentunne. Kotona olin niin pitkään kuin pystyin. Pääsinkin suoraan synnytyssaliin. Kolme tuntia huhkittiin ja sain terveen vauvan.
Ja eikös vauvan isä vois tulla sua kyyditsemään tai joku tukihenkilö? Meinaan jos oikeesti kohta synnytät niin et kai aio yksin?
Mene jos jaksat. Voihan homma kiihtyä kun lähdet liikkeelle.