Kannattaako opiskella lastentarhanopettajaksi?
Kertokaa työn hyvät ja huonot puolet?
Millainen on opiskelu?
Entä työharjoittelusta?
Voiko olla hyvä lastentarhanopettajaksi jos ei ole omia lapsia/hanki ikinä omia lapsia?
Kommentit (6)
No ei kannata.
Pitkä koulutus. Palkka huono. Iso vastuu. Todella haastavaa lapsiainesta. Kiireinen työtahti. Kovat vaatimukset. Jatkuvasti pitää itseään ja työtapojaan olla päivittämässä. Byrokratian määrä työssä ihan järjetön... Todellisuudessa melko vähäiset mahdollisuudet vaikuttaa omaan työhön, kaikki on niin ylhäältä määriteltyä.
Työ on jotain ihan muuta kuin lasten kanssa rentoa läsnäoloa ja yhteisiä puuhia. Tai no joo, on työssä sitäkin mutta 90% kaikkea muuta.
T. lastenhoitaja
Lastentarhanopettajan työ on sekä antoisaa, että haastavaa ja kuormittavaa. Uusi sak-aika vie paljon aikaa ryhmässä toimimiselta, mutta toisaalta ainakin teoriassa mahdollistaa paremman suunnittelu- sekä arviointiajan. Palkka on huono, eikä tule paranemaan vaikka työvuosia olisi takana kuinka. Voi olla hyvä lto vaikka omia lapsia ei olisikaan, tämä riippuu enemmän persoonasta. Tietyn idealismin, joka mahdollisesti opiskeluaikana kehittyy, joutuu unohtamaan melko nopeasti. Hyvä esimies ja työyhteisö ovat erittäin tärkeässä roolissa, suosittelen myös kunnallista yksityisen sijaan.
Itse olen mielummin lastenhoitaja. Lastentarhaopettajan työ on samaa, mutta lisänä kaikki vastuu ja byrokratiaviidakko. Eikä palkkakaan juuri eroa. :/
Siinä mielessä kannattaa, että työtä ainakin saa varmasti, ellei tilanne ole muuttunut.
Jos miettii vastuuta ja työn raskautta verrattuna palkkaan niin ei todellakaan kannata.
Pitää olla ihan selkeästi joku kutsumus-ammatti että tuota jaksaa.
sosionomi tienaa enemmän...