Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Reimatec yms kallis lähes syntiä???

01.05.2006 |

Tykkään ostaa ainokaiselle tytölle Reimateciä ja muitakin ns. kalliimpia vaihtoehtoja. Nokian kumppareita, karvalla ja ilman, useita kevät asuja eri tarkoituksiin, merkkivaatteita, useita kenkäpareja per käyttökausi...

Ja tuosta mun pitäis vissiin olla jotenkin häpeissäni. Tuntuu kuin jotkut pitää mun/meidän perheen tyyliä vaatettaa lapsi lähes syntinä. Vähemmälläkin pärjää ja halvemmalla saa ihan hyviä. Olishan ne toiset ollu edullisemmat.

Kommentteja tulee toisilta äideiltä, omalta äidiltä ja muilta suvun naisilta. Netissä saa joskus myös " lokaa niskaan" kun kertoo mihin meillä käytetään rahat.

Miksi ei saa käyttää rahoja (niitä vähiäkin) mihin haluaa? Ei me sentään olla isovanhemmilta rahaa lainaamassa silloin kun useita satoja saattaa lapsen kamoihin upota kuussa. Sellaisessa tapauksessa ymmärtäisin toisten yritykset hillitä " turhaa" kulutusta.

Miksi pitäis ostaa vain käytettynä kalliita merkkejä tai tyytyä niihin halpoihin?

Kommentit (27)

Vierailija
1/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monet pitävät todellakin suurena syntinä ja rahan hukkaan heittämisenä, jos haluaa ostaa lapsilleen kunnon merkkitamineita. Tokihan halvemmallakin saattaa saada ihan hyvää, mutta itse en jaksa etsiä. En viitsi edes tutuille kertoa, että ostin meidän taaperoille kummallekin 55 euron eccot, kun toiset hehkuttavat löytäneensä Prismasta 8 euron lenkkarit... Rahaa meillä ei ole paljoa, mutta ne vähät käytän harkiten kunnon vaatteisiin ja kenkiin. Itselle ei tule ostettua juurikaan. Jokainen tallaa tyylillään.

Vierailija
2/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin perisuomalainen KATEUS !

Suomessahan on arvokasta nuukailla ja venyttää penniä ja köyhäillä ja esittää nöyrää. sanoohan se jo vanha sanontakin " rumat ne vaatteilla korreilee" . olen törmännyt samanlaisiin asenteisiin. viimeksi kun hankin pojalleni popista ulkoilutakin- joka ei mielestäni ollut edes kalliimmasta päästä- jotain 45 euroa, niin sain sellaisia kommentteja, että " olisihan niitä halvemmalakin löydettävissä" , tai kun sanoin että popin vaatteet ovat niin todella kestäviä että tykkään niitä käyttää, niin eräs sanoi että " mutta eihän niiden tarvitse kestää kovin kauaa " (!). työpaikalla kun kyselin mitkä olisivat laadukkaat talvikengät, niin melkein kuorossa tuli, että " kannattaa mennä prismaan, siellä on halvimmat kuomat" ..no, menin sitten ja hankin vikingin goretexit 60 eurolla, niin johan kulmakarvoja kohoteltiin. en ymmärrä...



onneksi tuttava ja ystäväpiireissä on samanhenkisiä ihmisiä jotka hekin hankkivat lapsilleen laatukamaa. minäkään en tuhlaa mielestäni, haluan vain etä lapseni on puettu kestäviin laadukkaisiin ja kauniisiin vaatteisiin. ja meillä käytetään paljon h&m:n vaatteita myös-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä niitä saa? Nettiosoite?

Vierailija
4/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin täällä Suomessa tulee sellainen fiilis! Aina pitäisi perustella muille miksi on ostanut vaikka nyt jotain tiettyä merkkiä,oli se nyt Reimaa tai jotain muuta.Mulle esim. Reima on merkki kuin merkki,ei mitenkään ylivertainen siis...;).Jos ei ole " kirppisihmisiä" niin heti katsotaan kieroon...

Vierailija
5/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse satsaan yleensä lasten ulkovaatteisiin ja kenkiin ja hommaan sävysävyyn myös hatut ja hanskat. Tätä on jotkut tuttavat kummastelleet mutta sanon että se on mun harrastus ;=) Sisävaatteissa kyllä käytetään myös ihan H&M:n ja Lindexin vaatteitakin. Mieleeni tuli kun viimekesänä vaihdoin isot yhdistelmät kevyempiin rattaisiin ja naapuri oikein tivasi että miksi ostit uudet rattaat ja turhaan tuhlasit rahaa... no, hetken päästä jutteli heidän viineistään, keräilevät viinejä ja monet pullot maksavat suunnilleen saman verran kun mun ostamat uudet rattaat.... eli jokainen tuhlatkoon rahansa mihin tahtoo ja minkä itse tärkeimmäksi katsoo, turha kait sitä muiden on arvostella. Itse ostan mielelläni lapsille kauniita ja laadukkaita vaatteita ja miksi en tyttöjäni hemmottelisi sillä he ovat minulle kaikkein tärkeimpiä!

Vierailija
6/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa, että joku/jotkut viitsivät miettiä, miltä heidän lapsensa vaatteet näyttävät! Liian usein näkee lapsia, joiden vaatteet ovat likaisia, silittämättömiä eivätkä väri sovi juuri koskaan yhteen.



Itse olen vaatehullu ja mietin värit tarkkaan ja ostan aina koko setin esim. hatun, hanskat ja haalarit. Täältä maalta vain ei kaikkea saa ja tietenkin rahakin estää kaikkea hankkimasta. Eli te, jotka olette hankkineet tyttärellenne kaunista ja laadukasta ja haluatte päästä vaatteista käytön jälkeen eroon, niin ottakaa yhteyttä ja tarjotkaa vaatteita. Hyvistä ja laadukkaista maksan mielellään hyvän hinnan, huonoja saa kirppariltakin. ;-) Olisi kiva päästä jokun " samanmakuisen" äidin vakiostajaksi. Meillä on tyttö, joka käyttää nyt kokoa 74/80. Osoite on sanasade@luukku.com.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan sinulle sähköpostia, meiltä löytyisi yhdellä tytöllä käytössä ollutta vaatetta (osa käyttämättömiä). Lähinnä merkkivaatetta tosin sitten on myös ihan " käyttövaatetta" esim. Lindex.

Vierailija
8/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meiltä menee 90% vaatteista eräälle monilapsiselle perheelle jossa vain yksi tyttö. Äiti haluaa tytölle nättejä vaatteita eikä niitä poikien rymyämiä. Helppo juttu kun asuu samassa kaupungissa ja tietää jo etukäteen mitä toinen ostaa ja mitkä voi pistää esim. huutikseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämäntyyppisiä aloituksia on aina silloin tällöin, ja ihmettelen joka kerta (yleensä tosin itsekseni) samaa asiaa: millaisilla alueilla meininki on tällaista? Meidän perheemme asuu aivan tavallisten ihmisten asuinalueella Espoossa (siis ei tosiaan missään Westendissä), ja täällä ylivoimaisesti yleisin haalarimerkki mitä missään tulee vastaan on Reimatec. Myös muita ns. merkkituotteita näkee jatkuvasti osana täysin normaalia arkielämää. Jos katson ikkunasta meidän tuiki tavallisen kerrostalon hiekkalaatikolle, poikkeus on se lapsi jolla ei ole päällä tämän kevään malliston Reimatec-välikausihaalari. Ikinä missään ei kukaan ole sanonut sanaakaan eikä vilkaissut toista kertaa meidänkään lapsemme vaatetusta (joka on saman suuntaista kuin ketjun aloittajan lapsella).



Espoossa toki keskimäärin tullaan toimeen rahallisesti hyvin, mutta tämä meidän alue tosiaan ei ole mitenkään rikas. Kaupungin vuokrataloja on useampia ihan kivenheiton päässä.



Mitä kateuteen tulee, se ei ymmärtääkseni ole mitenkään suomalainen ilmiö, vaan aivan universaali inhimillinen tunne. Tästähän oli vastikään artikkeli mm. Hesarin kuukausiliitteessä, ja siinähän hauskasti osoitettiin kansan sanontojen avulla, miten monissa kulttuureissa kateutta pidetään juuri omalle kansalle tyypillisenä piirteenä.

Vierailija
10/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin täällä 800km päässä sellasta on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen toki saa käyttää rahansa ihan niin kuin huvittaa ja meilläkin on hirvittävä määrä pojalla vaatteita, vaikkei nyt Reimatecin haalaria ole koskaan omistanutkaan. Eri perheillä kun on kovin erilaisia tarpeita. Ainut mikä minua harmittaa on se, että joillain on ihan hirmuisen hienot saman kauden Reimatecit päällä ja sitten talvella jalassa linttaan astutut Kuomat ja kesällä markettilenkkarit. Kuitenkin jos olis ostanut vaikka Jonathanin kosteussuojahaalarin (jos se kosteussuoja on siinä se oleellinen, meillä porskutetaan milloin milläkin), niin olis varmaan rahat riittäneet kunnollisiin kenkiin. Haalari kun ei kuitenkaan vaikuta lapsen terveyteen yhtään verrattuna kenkiin.

Vierailija
12/27 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laittaisitko mullekin postia :)

sml1@luukku.com

Kiitos!



Tämäkin äiti haluaa panostaa vaatteisiin ja niiden yhteensopivuuteen.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen myös törmännyt ihmisiin, jotka arvostelevat lasten vaatteisiin kuluttamaani rahaa (anoppi etunenässä, vaikka muuten onkin ihan kiva ihminen). Ja sitten ihmettelyä lisää vielä se, että se KALLIS puku laitetaan PÄIVÄKOTIIN. En edes osta kalleimpia merkkejä, mutta tokihan sitä rahaa kuluu kahden lapsen tarpeisiin ja koska lapset kasvavat, niin heillä on lähes joka vuosi uudet kevät/talvipuvut ja kesätakit. Kierrättäminenkään ei oikein onnistu, kun on tyttö ja poika. Kengissä en myöskään tingi, ne on uudet ja kunnolliset, saappaat kiertää esikoiselta kuopukselle. Ehkä anoppikin vain päivittelee yleisesti rahanmenoa, pihi ihminen kun on.



Minusta on kiva, jos lapset on puettu nätisti, värejä sopivasti yhdistellen tai sävy sävyyn. Tämä ei vaadi kaikkein kalleimpia varusteita. Joku kirjoitti siitä, että joillain lapsilla on aina likaiset vaatteet päällä. Näin kevätaikaan, vaikka esikoisen puvun pesisi/ suihkuttaisi joka päivä, se on iltapäivällä savessa ja hiekassa, kun päiväkodista kotiin kävellään. Näin saattaa näyttää siltä, ettei lasten vaatteita pestä koskaan. Kauppa- ja kyläreissulle on onneksi eri vaatteet :)

Vierailija
14/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Ainut mikä minua harmittaa on se, että joillain on ihan hirmuisen hienot saman kauden Reimatecit päällä ja sitten talvella jalassa linttaan astutut Kuomat ja kesällä markettilenkkarit."



Mitä ihmettä se kellekään kuuluu, miten ihmiset pukevat lapsensa? Kunhan lapsilla on hyvä olla, tarpeeksi vaatetta ja kuivat jalat. Jos tuo tuossa edellä tarkoitti kenkien valintaa terveydellisistä syistä, niin ok, mutta muuten en kyllä ymmärrä, miksi en saisi pukea lapselle yhtä aikaa kirppari(marketti)lenkkareita ja Reiman uusia ulkovaatteita. Meillä ei ainakaan ole aikaa juosta kaupoissa keräilemässä mätsääviä asukokonaisuuksia muiden ihmisten silmäniloksi. Jos se on jonkun harrastus, niin siitä vaan. Silloin kun meille jotain ostetaan, ostetaan laatua, joka toivottavasti kestää vielä kierrätystä. Mutta silti käytetään kirpparilta ostettua ja serkuilta kierrätettyä ja iik! - yhtäaikaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

miljoona:


" Ainut mikä minua harmittaa on se, että joillain on ihan hirmuisen hienot saman kauden Reimatecit päällä ja sitten talvella jalassa linttaan astutut Kuomat ja kesällä markettilenkkarit."

Mitä ihmettä se kellekään kuuluu, miten ihmiset pukevat lapsensa? Kunhan lapsilla on hyvä olla, tarpeeksi vaatetta ja kuivat jalat. Jos tuo tuossa edellä tarkoitti kenkien valintaa terveydellisistä syistä, niin ok, mutta muuten en kyllä ymmärrä, miksi en saisi pukea lapselle yhtä aikaa kirppari(marketti)lenkkareita ja Reiman uusia ulkovaatteita. Meillä ei ainakaan ole aikaa juosta kaupoissa keräilemässä mätsääviä asukokonaisuuksia muiden ihmisten silmäniloksi. Jos se on jonkun harrastus, niin siitä vaan. Silloin kun meille jotain ostetaan, ostetaan laatua, joka toivottavasti kestää vielä kierrätystä. Mutta silti käytetään kirpparilta ostettua ja serkuilta kierrätettyä ja iik! - yhtäaikaa...

Vierailija
16/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pienet kasvavat jalat tarvitsevat kunnon tukevat kengät (ostopaikalla ei niin väliä). Eli jos minun pitäisi valita viimeisillä rahoillani Reimatec vai kengät - niin kyllä kengät ostaisin :-)



Ja en minä Reimatecejä mitenkään kalliina tai merkkivatteena osaa edes pitää. Oikeastaan eihän sen hinta ole kuin yhden kuukauden lapsilisä, eli näin ollen " valtion kustantama" ;-)



Meillä lapset kulkee merkkivaatteissa, mutta myös H&M:ää ja markettikamaa löytyy (ja " sekakäytettyinä" menevät). Ja kertaakaan kukaan ei ole arvostellut rahankulutustamme - ennemmin ihastelleet vaatteiden ulkonäköä tai käytännöllisyyttä :-)

Vierailija
17/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että on olemassa myös ihmisiä, joilla on varaa sekä Reimateciin että hyviin kenkiin. Jopa useampaan pariin :).

Vierailija
18/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin nuo vaatteet ja kengät maksetaan mun kotihoidontuella ja miehen työttömyysrahoilla (nyt kurssilla oppimassa uutta ammattia). Tingimme muista asioista kuin lapsen vaatteista. Esim. asuminen edullista, omat vaatteet, herkut, alkoholi, tupakka, kulkuneuvot, harrastukset... monia asioita on, joissa voi säästää ainakin meillä.



Niin ja löytyy meiltäkin ne prismasta 8e alesta lenkkarit...ne on varakenkinä, jos jostain syystä Eccot tai muut ei sillä hetkellä käy. Tai lapsonen haluu just sillä kertaa laittaa ne my little pony kengät jalkaan hiekkikselle. Pääasiallinen kenkä meillä kuitenkin ollu tähän asti (keväisin) joko Ecco, adidas tai Nike. Riippuu ilmasta ja maan kosteudesta (ja lämpötilasta). Jos kylään mennään ja tiedän heillä olevan " likainen" piha, otan puhtaat ulkovaatteet myös mukaan. Mukavampi laittaa ne likaset pussiin heti ulkoilun päätteeksi ja puhtaat päälle kun lähdetään taas polkemaan pyörällä kaupungin läpi.

Vierailija
19/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitenkähän huonosti ilmaisen itseäni nykyään... No joo, mutta siis yritin sanoa, että minusta on älytöntä, jos ihmiset ostavat 100 euron haalarin ja sitten säästävät kengissä. Otin tuossa nyt esimerkiksi ne kaikista yleisimmät kengät eli Kuomat ja markettilenkkarit, vaikka tiedän, että omalla tavallani varmasti osun monella ihmisellä arkaan paikkaan. Mitä olen vain näitä kumpaisiakin kenkiä katsastanut, niin erittäin harvoin ne täyttävät hyvän kengän kriteerit. Itse ostaisin ainakin mieluummin lapselle käytettynä kengät, kuin vaikka markettilenkkarit, joissa yhdeksässä kymmenestä se kantakappi ei ole kunnollinen tai että pohja taittuu väärästä paikkaa tai ei taivu ollenkaan. Hyvällä tuurilla saattaa tietysti marketistakin löytää kunnolliset lenkkarit, mutta minusta lenkkarit on tarkoitettu ennenkaikkea urheiluun ja ne eivät ole lapselle hyvät jatkuvassa käytössä. Terveydellisistä syistä minusta siis olisi parempi valinta ostaa vaikka Lassien tai Seppälän haalari ja kunnolliset nahkakengät, jos rajalliset rahavarat estävät sitten Reimatecin kanssa kunnon kenkien ostamisen. Veikkaanpa kuitenkin, että suurin syy vääränlaisiin kenkiin ei ole niinkään raha vaan tietämättömyys. Päätän vielä tämän paasaukseni siihen, että jokainen päättäköön oman lapsensa vaatteista ja kengistä tosiaan oman makunsa mukaan. Meillä nimenomaan terveydellisistä syistä (vrt. jalka ja selkävaivat) kengät menee aina ohi vaatteiden, jos jostain pitää tinkiä.

Vierailija
20/27 |
02.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitoin sulle sähköpostia =)