Löytyykö ihmisiä tällä palstalla, jotka aikovat laittaa ylioppilaslakin päähän vappuna?
Kommentit (14)
eikun pari vappua olen ollut ulkomailla, silloin jäi väliin.
pidin lakkia myös töissä. olin siis tarjoilijana silloin, ja vaput töissä.
Jotenkin tuntuu, että se on vähän out, kun yo-tutkinto on niin tavallinen nykypäivänä. Ei siinä siis mitään pahaa ole mielestäni, jos lakkia pitää, ihan kiva perinne. Mutta nuoret eivät taida kovin paljoa tuota harrastaa..?
Mun mielestä yo-lakissa ei enää ole kerta kaikkiaan mitään esittelemisen ja mainostamisen aihetta. En oikein käsitä, mihin tuo perinne pohjautuu.
Lakkiaisteni aikaan minä olin Princetonissa. Tai jossain.
Lakkiaset hoidettiin lainalätsällä. Turhuutta.
Sitten se alkoi tuntua jotenkin typerältä ja teennäiseltä, enkä enää laittanut sitä. Toisaalta tykkään kyllä perinteistä ja nyt olisi ihan kiva laittaa se, kun lapsetkin jo tajuavat jostain jotain. Olisi heillekin vappuun liittyvä juttu ja ehkä joskus itsekin pitävät lakkia. En tiedä.
Mitä työläisiä ne ylioppilaat ovat?
Vierailija:
Mitä työläisiä ne ylioppilaat ovat?
lakki kuuluu vappuun kuin mansikkahillo lettuun!
Mieheni on maalainen ja minä kaupunkilaismoukka :).
En edes ihan tarkalleen tiedä, missä lakkini on. Kaiketi äitini asunnon vintillä... pitääkin ensi visiitillä etsiskellä
Niin ollaan meilläkin vakavaraisia ja titteleitä löytyy ja kunniamerkkejä suvusta, mutta emme ole sen tyylisiä, että niitä esiteltäisiin. Ihmisiä on erilaisia. (ei käydä joka viikko stockallakaan muuten)
eikun pari vappua olen ollut ulkomailla, silloin jäi väliin. olen pitänyt lakkia myös töissä. olin pari vuotta tarjoilijana ja vaput töissä.