G: uskotko asuntojen hintojen laskuun pk-seudulla?
Kommentit (46)
Enkä niidenkään kohdalla usko mihinkään romahdukseen, ehkä lähinnä pieneen pyyntihintojen kohtuullistumiseen.
Harvinaisemmista, erikoisemmista vanhoista asunnoista joutunee edelleen maksamaan sikakorkeita hintoja... mikä on sikäli harmi, että juuri sellaisessa haluaisin itse asua.
kohteissa mitä paljon tarjolla ja missä ollut paljon ylivelkaantumista ja tulee siis pakkomyyntiä. eli ne uudet perusrivarit ja omakotitalot näillä uusilla alueilla ja ympäristökunnissa.
Tänne riittää tulijoita, ja kysynnän ja tarjonnan laki pitää huolen korkeasta hintatasosta, vaikka muualla maassa hinnat laskisivat.
Väestön ikääntyessä ja sinkkutalouksien lisääntyessä ja lapsiluvun laskiessa uskon myös, että juuri nuo pakettitaloparatiisit ovat niitä, missä hinnoissa käy pian korjausliike. Varmaan joku 10-20%.
ainakin hyvät alueet tuntuvat olevan edelleen nousussa.
Kyllä tulevat laskemaan. Ja yllättävää kyllä pks saattaa prosentuaalisesti (ja euromääräisestikin toki) jopa laskea enemmän kuin muualla Suomessa vaikka uskomus on päinvastainen. Näin kävi viime laman aikaankin ja nyt nousu pääkaupunkiseudun asunnoissa on ollut vielä suurempaa, niin on mistä tulla alaskin.
Ja mitä tuohon muuttovoittoon tulee, niin edellisellä on taas joku vanha artikkeli. Viime vuonna muuttovoittoa on ollut enää Vantaalla, Helsinki ja Espoo ovat muuttuneet muuttotappiokunniksi.
ei eritelty mitä nämä muuttajat ovat eikä mitä luvut missäkin kunnassa ovat. Mutta voisi kuvitella olevan osaksi myös opiskelijoita, maahanmuuttajia ja vastavalmistuneita työn perässä. Se, kiihdyttävätkö nämä tällä korkotasolla kalliilla rakennettujen pakettitalojen myyntiä ... en tiedä.
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Ulkomailta+muutto+kasvatti+v%C3%A4k…
Vaikka Melballa on tietysti jokin salainen tilasto tämän vuoden muuttotilastoista jo...
90-luvun lamaa ei oikein voi verrata nykyaikaan.
http://www.espoo.fi/default.asp?path=1;28;29;37412;38428;86734
Muuttovoitolta näyttää, mutta ehkäpä Melba analysoi meille tämän omalla iskevällä tyylillään muuttotappioksi.
Odotella hintojen laskua vai jatkaa vuokran maksamista 1000€/kk.
lama tulee, niin irtoaako sitten kämpät halvemmalla?
Espoo on ainakin ihan varmasti kääntynyt tappiolle. Kirkkonummelle muutto on hiipunut ja Knummi on juuri menettänyt työnantajia ja lisää menetyksiä näköpiirissä. Minä uskon myös siihen, että nuorten isolla velalla ja kalliilla hinnalla rakentamien tusinatalojen hinnat laskevat kyllä pääkaupunkiseudulla erityisesti. Myös uudet rivari- ja kerrostaloalueet laitamilla vastaavasti. Kohtuuhintaiset ja hyvällä sijainnilla olevat pikkuasunnot eivät varmaan laske niin paljoa. Arvokohteiden kysyntä hiipuu ja siis hinnat myös laskevat.
Ulkomailta on todellakin muuttovoittoa, mutta kotimaisella tasolla on muuttotappioa. Arvata saattaa, että ostavatko maahanmuuttajat asuntoja maahan muuttaessaan...
"Helsinkiin muutti viime vuoden aikana edellisvuotta enemmän eli 35 830 ihmistä, joista 6 630 tuli ulkomailta. Poismuuttajien määrä oli 33 054. Lähtijöistä Suomen ulkopuolelle suuntasi 3 195. Muuttoliike lisäsi siten helsinkiläisten määrää kaikkiaan 2 776:lla. Kasvu saatiin ulkomailta, sillä vaikka kotimainen muuttotappio kasvoi ja oli 659 henkeä, ulkomainen muuttovoitto kohosi 3 500 henkeen."
eli pystytkö asumaan nykyisessäsi ja vastaavasti asuisitko omassa sitten halvemmalla (lainanhoito+vastike). Minä joka tapauksessa katselisin nyt hetken, asuntojen hintatilastot valmistuvat seuraavan kerran lokakuussa, silloin nähdään mitä on tapahtunut viimeisen puolen vuoden aikana, vielä sitä ei tiedetä.
Odotella hintojen laskua vai jatkaa vuokran maksamista 1000€/kk.
kai tajuat, että tuolla lyhentää jo omaa, kunhan ette mitään 300 000 lukaalia osta.
ei kummallisessa omassa asunnossa asu. vastike + lainankorot ovat erittäin helposti tällä hetkellä 1000 euroa kuussa ja jotta omassa asuminen olisi järkevää, kannattaisi lainan lyhentyä myös.
ja ei tarvitse edes lamaa, taantuma riittää laskemaan hiukan hintoja ja on jo riittänyt katkaisemaan hintojen nousun.
siinä ajassa tulee ja menee lamoja ja nousukausia, aivan sama! Laskee ja miettii lainan määrän ja kk-kulut niin että pärjää, niin sitten tietää myös oman lainansa max-määrän,
ja sit voi aina miettiä et mitä tarvitsee oikeasti, mikä on riittävää. Ja mikä on tärkeintä elämässä.
Tai ainakin hinnoissa on jo myös tinkimisen varaa, ja hinnat ovat olleet pysähdyksissä jo jonkin aikaa.