Tekeekö kaikki perheet kesällä monta eri reissua?
Lasten kavereista kaikki ovat käyneet tänä kesänä ulkomailla. Meillä on siis tyttö 7v, poika 12v ja tyttö 14v.
Kreetalla, Lontoossa, Prahassa, Kyproksella ja kuka missäkin. Sen lisäksi sitten montaa eriä huvipuisto ja vesipuistoreissua, hotelliöitä eri kaupungeissa, kesäteatteria, mökkeilyä, risteilyä, kaikenlaisia aktiviteetteja jopa viikoittain.
Me oltiin päivä Tukholmassa risteilyllä ja käytiin Powerparkissa. Siinäpä ne.
Minkä ikäiset lapset teillä on ja mitä teitte? Käyttekö vuosittain ulkomailla?
Kommentit (43)
Ulkomailla käydään kerran vuodessa ja muut matkailut kotimaassa. Niitä muita on ollut tänä kesänä Tampere, Oulu ja Ahvenanmaa
Meillä lapset ovat isovanhempien kanssa käyneet kesäteatterissa. Muutamassa museossa ovat käyneet ihan Suomessa. Nämä on tehty isovanhempien ja kummien kanssa. Emme ole siis olleet itse näillä reissuilla mukana.
Sitten ollaan oltu päiväreissulla huvipuistossa. Ja tämän lisäksi 6 päivän automatka Ruotsi-Tanska akselilla.
Me lomaillaan joka kesä kreikassa. Käydään risteilyillä muutaman kerran.
Vierailija kirjoitti:
Meillä lapset ovat isovanhempien kanssa käyneet kesäteatterissa. Muutamassa museossa ovat käyneet ihan Suomessa. Nämä on tehty isovanhempien ja kummien kanssa. Emme ole siis olleet itse näillä reissuilla mukana.
Sitten ollaan oltu päiväreissulla huvipuistossa. Ja tämän lisäksi 6 päivän automatka Ruotsi-Tanska akselilla.
Ja unohtui kirjoittaa että lapset menevät syksyllä ekalle ja kolmannelle
Lapset 9v ja 12v. Käymme paljon ulkomailla, mutta pojat kyllä reissaavat varmaan eniten luokkalaisistaan. Moni käy sen kerran vuodessa, joten meidän 2-5 ulkomaanreissua vuoteen ei ole mikään normi. Tykätään reissata ja ei siinä sen kummempaa. Kaikki pitävät eri asioista.
Alkukesästä olimme viikon ulkomailla. Olemme olleet myös viikonlopun Helsingissä. Käytiin museossa, suomenlinnassa ja Espoon Serenassa. Kaksi kertaa olemme olleet huvipuistossa. Yhden yön reissu Etelä-Pohjanmaalla. Pari mökkireissua. Duudsonpark, tropiclandia, Tuurin kyläkauppa, leffa, kesäteatteria, saaristoristeilyä jne..
Aikuisten kesken lähdemme vielä Italiaan ja lapset mummolle. Syksyllä mennään ulkomailla taas perheenä.
Lapsi 3v. Kahdella ulkomaan reissulla käyty, toisella isovanhemmat olivat mukana. Asumme Helsingissä, joten Lintsillä, Korkeasaaressa, Seurasaaressa, Pihlajasaaressa jne tulee käytyä paljon.
Käytiin Särkänniemessä päiväreissu Pohjanmaalta ja lisäksi lapset oli isovanhempiensa kanssa Powerparkissa ja Ahtärin eläinpuistossa. Toisessa mummolassa yökyläilleet. Siinäpä ne. 6v ja 8v.
Käytiin prahassa
Linnanmäellä
Tallinnassa
Mökillä
Eläinpuistoon mennään
Ja varmaan vielä elokuussa särkänniemeen
Risteilylle ollaan menossa ja powerparkissa ollaan käyty. Yhden yön mökkireissu tuttujen mökille tehtiin juhannuksena. Mun tädin perheen luo ajellaan 300km päähän ja ollaan yksi yö heillä. Kotieläinpihassa käytiin ja uimarannalla ollaan oltu muutama kerta. Elokuvissa vielä käydään.
7vee tyttö ja pian 9vee poika. Köyhän perheen kesä :D
Perheen kanssa
Viikonloppu Tallinnassa
Pari viikkoa Italiassa ja pari mökkiviikkoa
Sitten kummit vie huvipuistoon
Mummot ja papat eläintarhaan tms.
Tytöt 15,13,9 ja pojat 11 ja 7. Jokainen pääsee johonkin. Pari ollut kavereiden perheen mukana huvipuistossa, esikoinen kaverin perheen mukava laivalla, loppujen kanssa käydään trampoliinipuistossa.
Ei kaikki käy yhtään missään. Kaikki ei edes halua. Jotkut vaan nauttii vapaudesta, kiireettömyydestä ja kotona olemisesta. Me käydään yleensä ulkomailla ja lisäksi jokin kotimaan muutaman yön reissu. Matkustaminen on kyllä ihanaa mutta tuntuu kyllä että loma on näihinkin reissuihin liian lyhyt. Tulee tunne ettei ehdi kunnolla pysähtyä vaan jatkuvasti ollaan lennossa. Ymmärrän hyvin että kaikki eivät tätä lomaltaan halua.
Ei olla käyty missään, eikä käydä. Kotoilu ollut poikaa eikä olisi nyt varaakaan, rahat menee asumiseen, ruokaan ja lukiokuluihin. Ja uusiin kodinkoneisiin.
Teinit 17v ja 15v.
Ei tehdä mitään, koska ei ole varaa. No käytiin me Särkänniemessä ja tyttö oli luokkaretkellä toukokuussa Ahvenanmaalla.
Mummon ja vaarin mukana tyttö kävi mökillä pari yötä. Tallinnan risteilylle ens viikolla.
Tyttö 13v.
Poika 15v. Oli jalkapalloleirillä Englannissa kaksi viikkoa. Powerpark ja Särkänniemi. Leffaa, laivareissua, uintia ja mökkeilyä.
Käytiin Tuurin kyläkaupalla, tivolissa, huikia seikkailupuistossa, Ähtärin eläinpuistossa ja Powerparkissa. Helsingissä oltiin alkukesästä pari päivää ja käytiin parissa museossa, kaupungilla ja Vantaalla Heurekassa.
Syyslomalla mennään Barcelonaan sitten.
Lapset 5,8,10,11,13
Lapsen luokka-, harrastus, ystävä-, tuttavapiirin ja oman työ-, ystävä-, vapaaehtoistyö- ja sijaisperhetoiminnan myötä, ei tee.
Mun tyttö 16v oli kolme viikkoa Englannissa kielikurssilla. Lisäksi käy huvipuistossa pienempien sisarpuolten kanssa isän puolelta.
Ulkomailla käydään vuodessa 1-3krt.