Tiuhtiainen!
Huhuilen sinua uudella aloituksella, kun tuo vanha pino on jo niin kaukana..
Ei ollut vkon 14 PAS-pino sittenkään onnekas. Minä taidan nimittäin valitettavasti tulla kovaa vauhtia perässäsi :( Tänään on tullut verta jo enemmän, parina päivänä aiemmin tuli vähän jotain limaa, jossa veriviiruja. Raskausoireet katosivat heti, kun vuoto yltyi. Vaikka olin jo alusta alkaen jotenkin varma, että näin käy, niin silti en haluaisi uskoa tätä todeksi. Tässä nyt siis odottelen tulvaa ja kipuja - tuleepas hieno vappu.
Toivon, että sinulla on vuoto ja kivut hellittäneet ja että olet saanut surtua yhdessä puolisosi kanssa. Ei voi käsittää, miksi elämä meitä näin kohtelee..
Kommentit (3)
Eli lääkärissä EN ole käynyt, mutta tänään juttelin klinikan hoitajan kanssa, joka oli sitä mieltä, että mun pitäisi jatkaa lääkitystä, sillä vuotoni ei kuulosta niin hurjalta, että on välttämättä keskenmeno.
No totta ehkä se, ettei vuotoni ole toistaiseksi vielä ollut edes kuukautisvuodon kaltaista, mutta siltikään en todellakaan usko, että raskaus olisi edelleen olemassa. Kipuja ei ole ja vuoto on ihan outoa. Perjantaina tuli enemmän, lauantaina tippa, sitten kaksi päivää taukoa, kunnes eilen ja tänään on taas tullut. Ja punaista siis on.
Mulle on varattu ultra kahden viikon päähän enkä aio lääkärikäyntiä aikaistaa ellei tule tulvavuotoa ja kovia kipuja. En voi keskenmenoa estää, jos se on tullakseen, joten katsellaan päivä kerrallaan. Kurjaa on jokatapauksessa, kun nyt olen jo sillä asenteella, että tulisi vaan kokonaan pois sieltä pikimmiten eikä " vähän kerrallaan" .
Hyvä kuulla, että olette saaneet surra tilannettanne yhdessä ja olette tukeneet toinen toistanne!! Kovasti halauksia ja jaksamista jatkoon! Onko uusi hoito jo suunnitelmissanne?
Nimittäin silloin kun mulla ne tihkuvuodot alkoi, klinikalla sanottiin että vähäinen vuoto alkuraskaudessa on erittäin tavallista eikä siitä kannata pelästyä välttämättä, niin kauan kun se pysyy noin vähäisenä. Toivotaan että pikkuinen on siellä hyvässä turvassa edelleen ja kaikki menee hyvin, käytä ihmeessä lääkkeitä ultraan asti tai ainakin siihen asti että näyttää toivottoman runsaalta!
Meillä on ihan hyvä tilanne, päästään aloittamaan uusi hoito heti kun kuukautiset tulee, ja ne käynnistetään teroilla joten ennen juhannusta ehtii vielä yhden.
Mikä on nyt tilanne? Olen ollut palstatauolla sairasloman, keskityttiin lähinnä toistemme hellimiseen ja kevätsiivoukseen. Siksi en ole päässyt lukemaan tätä aiemmin.
Toivottavasti vuotosi on lakannut ja olet edelleen tanakasti raskaana! Sinulla pitäisi nyt edes todennäköisyyden olla puolellasi, eihän se ole tilastollisesti mahdollista että samasta pinosta tulee kaksi plussaa, joista molemmat menisi kesken - eihän...
Olen joka tapauksessa pahoillani kokemastasi draamasta, oli se sitten vaaratonta tai ei.
Halauksia ja voimia!
Tiuhtiainen