Ovatko lapset usein onnellisia sijaisperheissä?
Kommentit (11)
Vierailija kirjoitti:
Otsikossa huono kysymys.
Onko sijaisperhe väärä sana vai mikä siis on?
Riippuu varmaan mistä syystä ovat sijaisperheeseen joutuneet ja millaiseen sijaisperheeseen. Ei voi yleistää,osa on ja osa ei
Voivat ollakin, jos sijaisperhe on hyvä ja huostaanottoa edeltäneet traumat käydään terapiassa kunnolla lävitse.
Mutta siis se oman kodin ja perheen menettäminen on usein se pahin juttu. Siis se, mikä edeltää sijaisperheeseen muuttoa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Otsikossa huono kysymys.
Onko sijaisperhe väärä sana vai mikä siis on?
Oikeesti en ymmärrä mitä kysyt, onnea, määrää, toistuvuutta jne. Ei pysty.
Minä olin ikionnelinen. Elin kolmasluokkalaiseksi asti alkoholistivanhempieni kanssa. Tappeluita, väkivaltaa, yksin vietettyjä viikonloppuja kun jääkaappi oli suunnilleen tyhjä, ihme porukoita yökylässä olohuoneessamme jne. Kahteen kertaan olin huostassa, toisella kerralla pääsin pitkäaikaisijoitukseen perheeseen, josta tuli Minun Perhe. 💖 Bio-isäni on jo kuollut, bio-äitini jatkaa samaa elämäntyyliä. Niinpä sijaisvanhemmistani o tullut isovanhemmat syksyllä syntyneelke esikoiselleni jne. Eli todellakin, olin ja olen onnellinen sijaisperheestäni. En edes uskalla miettiä, missä olisin ilman heitä.
Se, että joutuu elämään omista vanhemmistaan erossa, on yleensä trauma lapsen elämässä. Jos tunteille annetaan sijaisperheessä tilaa ja asiat lopulta sujuu sijaisvanhempien ja biovanhempien välillä kivasti, pystyy lapsi olemaan onnellinen sijaisperheessäkin.
Uskoisin, että meille vauvana sijoitettu nyt päiväkoti-ikäinen vesseli on varsin onnelinen. Ei hän edes muusta perheestä tiedä, kun ei ole muistikuvia.
Keskimäärin sijoitukseen otettujen lasten koulukeskiarvot romahtavat 2-3 numeroa. Huostaanotettuja lapsia on läpi historian käytetty hyväksi ja kaltoin kohdeltu sijoituspaikoissa, eikä mikään ole muuttunut, asiasta kohistaan ja sitä pengotaan aina muutaman kymmenen vuoden viiveellä. Harva saa osakseen rakkautta ja nykyään he ovat lasten huostaanottoteollisuuden raaka-ainetta. Huostaanottoa ei saisi tapahtua ilman, että vanhemmat on tuomittu rikosoikeudessa lapsiin kohdistuvasta rikoksesta. Nyt huostaanotto tapahtuu sosiaaliviranomaisen harkinnan=mielivallan perusteella, uhreilla ei ole mahdollisuutta puolueettomaan oikeudenkäyntiin riippumattomassa oikeusistuimsessa omine todistajineen ja asianajajineen.
Vierailija kirjoitti:
Otsikko
Ovat. Ja jopa pysyvät elossa, toisin kuin monesti biologisten vanhempien hoidossa. Lapsenhan voivat sekopäät tehdä vahingossa, mutta sijaisvanhemmat seulotaan nuppivikojen varalta.
Eräs tuttuni on kahden lapsen sijaisäiti. Lapset tulivat heille melko pieninä. Biologiset vanhemmat kuolivat huumeisiin joidenkin vuosien kuluessa. Käsittääkseni sijaisperhe sai sitten adoptoitua lapset.
Otsikossa huono kysymys.