Apua kaivataan! Verenmyrkytys haavasta
Eli kastelin äsken korkean kaapin päällä olevaa kukkaa ja otin kaapin päältä tukea kun ponnistin jakkaralle ja samalla tunsin kun sormesta rusahti joku läpi. Sitten kun katsoin mihin piikkiin sormeni pistin niin se oli multaisen/likaisen näköinen kaapin läpi tuleva metallipiikki. Pesin verta valuvan pistokohdan heti ja puristin verta ulos. En olisi muuten huolissani, mutta kun siinä oli multaa, hometta tai likaa. Millähän todennäköisyydellä tästä tulee verenmtrkytys? Ahdistaa kamalasti!
Kommentit (4)
Onko jäykkäkouristusrokote kunnossa? Nyt puhdista hyvin eli juoksevan veden alla useampi minuutti ja desinfiointiainetta ja sidos päälle. Jos alkaa kipu yltyyn iltaa kohden, turpoaa ja punoittaa pahasti, kuume nousee niin sitten päivystykseen.
Jäykkäkoristusrokotus ajan tasalle. Bakteeri viihtyy juuri pistohaavassa, on anaerobinen eli vaatii hapettoman ympärisön kasvaakseen.
Verenmyrkytyksestä en nyt ensimmäisenä olisi huolissani, mutta kyllä itse kävisin ottamassa sen piikin ja tarkistuttamassa tarvetta lyhyeen antibioottikuuriin tms.
Jos olet perusterve, oman kehosi puolustusmekanismit todennäköisesti hoitaa asian. Jäykkäkouristuksen voi saada maaperästä, eli esim. ruosteinen naula maassa. Kukkaruukuissa käytetty ostomulta on turvallista. Se on jotenkin kuumennuskäsitelty tms. eikä siinä ole maaperän taudinaiheuttajia.
Jäykkäkouristus ennemmin. Verenmyrkytys on harvinainen.