Onko teille muille 40 ja + alkanut tulla kesakoita ja maksaläiskiä vaikka nuorena ei ollut?
Mulle on. Tyyliin Kalastajan vaimo..... Haaleneeko nuo talvella? Vaikka kesakoiden pitäisi olla ns. pysyviä', niin kyllä mulla talvella selvästi vaalenee?
Kommentit (10)
Juu, enää en rusketu ollenkaan tasaisesti naamasta, pelkkää maksaläikkää pukkaa :(
Minulle maksaläiskät tulivat nuorena, alle kolmekymppisenä kun aloitin ehkäisypillerien syömisen. Nuoret naiset voivat saada hormonaalisia maksaläiskiä ja niistä ei valitettavasti pääse eroon kuin yli nelikymppisenä kun hormonitoiminta alkaa vähentyä. Minäkin pääsin omistani eroon ennen 45:ttä ikävuotta.
Ei, mutta luomet on lisääntyneet. Kuvottavaa. Vihaan vanhenemista!
E-pillerien lopetuksen jälkeen tulivat kasvoihin. Ikää oli 34v. Kasvot aina tunkkaisen näköiset kesällä. Talveksi katoavat.
Ei ole tullut kesakoita tai maksaläiskiä. Ikää 41. Kaikenlaista muuta ikääntymisen tuomaa kurttua kylläkin.
Minulla ikää 43 v. Huomasin aamulla taas uuden kesakon kasvoissa Käytän spf 50+:a joka päivä ja silti niitä vaan tulee. Olen jo luovuttanut. Haluaisin takas sen tasaisen värisen, vaalean ihon, joka mulla joskus oli. En ole ikinä ihaillut ruskettunutta ihoa, enkä palvonut aurinkoa. Melasmat tulivat jo kolmikymppisenä e-pillereiden myötä, eikä ole poistuneet tai vähentyneet kaikista suositelluista, reseptittä saatavista hoidoista huolimatta.
Luulin maksaläiskiksi, mutta olikin verenkiertohäiriö jaloissa.
Mä oon 36 ja ekat maksaläiskät ilmestyi viime syksynä, eivätkä haalistuneet talvellakaan...
Iän mukana niitä tulee, ei voi mitään. Talvella vaalenee (aurinkohan niitä aiheuttaa). Ainoa keino yrittää niitä estää on välttää aurinkoa ja käyttää suojavoidetta (kerroin väh. 50) jo maaliskuusta alkaen. Kyse on siis maksaläiskistä ei kesakoista.