SEKOITA JA PAISTA, kerätäänpä pinoon helpot ja nopeat kakut ja piirakat
2,5 dl vehnäjauhoja
2,5 dl sokeria
3/4 dl kaakaojauhetta
3 kananmunaa
pari rkl kylmää kahvia
150 g sulatettua voita
100 g vaahtokarkkeja
1,5 dl suolapähkinöitä
Sekoita taikinan aineet keskenään, lisää vaahtokarkit ja suolapähkinät.
Paista 175 asteessa 15 minuuttia, saa jäädä vähän tahmeaksi keskeltä.
Kommentit (61)
3 dl sokeria
3 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
4 rkl vanilliinisokeria (kyllä, neljä RUOKAlusikallista!)
1 dl kaakasojauhetta (tummaa, van houten tms)
2 munaa
3/4 dl maitoa
175 g voita/margariinia
3/4 dl vettä
Sekoita kuivat aineet keskenään.
Vatkaa munat ja maito kevyesti sekaisin.
Keitä vesi ja lisää siihen rasva.
Lisää kuuma vesi-rasva-seos sekä muna-maitoseos kuiviin aineisiin ja sekoita.
Älä säikähdä, taikina on löysää, se kuuluu asiaan.
Kaada voideltuun, jauhotettuun vuokaan ja paista 175 asteessa noin 1 tunti. Saa jäädä hiukan kosteaksi sisältä, on huippuhyvää.
Otin taman paakarit.net: ista, mutta sama kiertaa kaveripiirissa muutenkin. Tosi hyvaa!
Tarvitset:
3½ dl vehnäjauhoja
1½ dl sokeria
2 tl kardemummaa
2 tl leivinjauhetta
1 dl maitoa
1 muna
1 dl ruokaöljyä/sulatettua margariinia
½ tl suolaa
Päälle raesokeria tai mantelilastuja tai kookoshiutaleita tai omenalohkoja ja sokeria + kanelia
Valmistus:
Ensimmäiseksi kaadat kuivat aineet kulhoon eli vehnäjauhot, sokeri, kardemumma ja leivinjauhe. Sen jälkeen sekoitat kuivat aineet ja lisäät samaan purkkiin nestemäiset aineet eli maidon, munan, ruokaöljyn ja suolan. Sitten sekoitat kaikki aineet, ja tadaa, taikina on valmis =D Ennen kuin kaadat taikinan tasapohjaiseen vuokaan, voitele vuoka ja mielen mukaan pinnalle vois sirottaa vähän myös korppujauhoja.
Kuumenna uuni 200 asteeseen ja anna olla uunissa 25-30 minuuttia.
MUMMON MUFFINSSIT
Erinomaisia
3 dl sokeria
2 kananmunaa
3 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
100 g margariinia
2 dl maitoa
3 rkl kaakaojauhetta
Sekoita sokeri ja munat. Sekoita leivinjauhe vehnäjauhoihin ja lisää jauhot taikinaan. Sulata rasva ja kuumenna maito. Sekoita kaakaojauhe maitoon. hämmennä rasva ja kiehautettu kaakao taikinaan. Jaa taikana paperivuokiin, paista 250 asteessa 10 minuuttia.
Muffinsit voi maustaa ennen paistamista pienillä hillonokareella, mantelihakkeella tai marsipaanilla. Valmiit maffinsit voi koristella sulatetulla suklaalla, mantelilla tai kirsikalla.
Piimäkakku
hyvä , vaalean ruskea, missä rusinoita
1 dl sulatettua marg. tai voita
3 dl piimää
3 dl sokeria
5 dl vehnäjauhoja
1 tl soodaa
1 tl inkivääriä
1 tl neilikkaa
1 dl rusinoita
Kaikki aineet sekoitetaan. Kypsennä 175 asteessa noin
1 tunti.
3 dl sokeria
2 munaa
2 dl maitoa
200 g voita tai marg. sulatettuna ja jäähdytettynä
1 1/2 dl kaakaojauhetta!
1 tl suolaa
1 tl soodaa
2 tl vanilliinisokeria
5 dl vehnäjauhoja
sekoita kaikki aineet tasaiseksi taikinaksi ja kaada voideltuun ja jauhotettuun rengasvuokaan. paista 180 asteessa noin tunti
Marjapiirakka
2 munaa
1 ½ dl sokeria
1 dl maitoa
1dl sulatettua voita tai margariinia
3 dl sämpyläjauhoja tai 1 dl grahamjauhoja ja 2 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
1 tl vanilliinisokeria
Päälle 5-6 dl herukoita, mustikoita tai puolukoita, sokeria
Munat ja sokeri sekoitetaan, lisätään maito, sulatettu rasva ja loput ainekset. Taikina kaadetaan pellille leivinpaperista valmistettuun ¿laatikkoon¿, jonka koko on n. 25 x 25 cm tai pyöreään piirakkavuokaan (halkaisija 28-30 cm). Marjat ja sokeri ripotellaan päälle ja piirakka paistetaan 200 asteessa n. 25 minuuttia.
Minä teen koko pellille 1 ½ kertaisella annoksella.
Pikapullat
100 g voita tai margariinia
1 dl sokeria
1 muna
2dl kermaviiliä
3 dl vehnäjauhoja ja 1 dl grahamjauhoja
3 tl leivinjauhetta
1 rkl kardemummaa
Pehmeä rasva ja sokeri sekoitetaan. Lisätään muna ja kermaviili sekä jauhot, joihin on sekoitettu leivinjauhe ja kardemumma. Taikinasta nostellaan kahdella lusikalla nokareita pellille tai pieniin paperivuokiin. Pinnalle voi ripotella raesokeria. Paistetaan 225 C lämmössä noin 10 -15 minuuttia.
Erityisesti jos sen kuorruttaa paistamisen jälkeen oikealla suklaalla! Itse teen niin, että sulatan noin 170 g tummaa suklaata ja n. 50g voita, sekoitan niistä tasaisen massan ja levitän kakun pintaan. Sisältä mehevä ja päältä ihanan rapsahtavan suklainen. NAM. :)
Tässä lisäksi pari suosikkiani helpoista ohjeista
JUGURTTIKAKKU
5 dl vehnäjauhoja
3 dl sokeria
1 tl soodaa
2 tl vaniljasokeria
2 munaa
200 g voita
2 dl jugurttia (esim. mansikkaa, banaania jne.)
Kuorrutus:
1 pkt tomusokeria
2 tl vaniljasokeria
2 rkl appelsiinimehua
sulatettua voita
Sekoita kuivat aineet keskenään. Lisää munat, jugurtti ja sula voi. Sekoita tasaiseksi. Laita voideltuun, jauhotettuun vuokaan ja paista 175 asteessa noin 50 min.
Sekoita kuorrutteen ainekset keskenään, lisää voita kunnes seos on tasaista. Levitä kuorrute jäähtyneen kakun päälle. Maistuu ihan hyvin ilman kuorrutustakin tai sitten vaihtelun vuoksi mokkapalojen kuorrutuksen kanssa.
Helpon helppo marjapiirakka
4 munaa
4 dl sokeria
2,5 dl ruokaöljyä
6,5 dl vehnäjauhoja
3 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria
2 dl maitoa
-sekoita ainekset keskenään ja levitä uunipellille leivinpaperin päälle. Ripottele tai pintaan marjoja, hilloa tai vaikka omenen tai persikan siivuja (+kanelia).
- paista 200 asteessa noin parikymmentä minuuttia
kirjoittanut Kultanauha - 18.05. 11:51
Kuivakakku...
Tässä yksi kuivakakku ohje,joka on tosi helppo. Olen itse tehnyt monta ja on todella hyvää.
ARJEN BANAANIKAKKU (10 annosta ja on munaton)
2½dl vehnäjauhoja
1dl grahamjauhoja
1dl kaurahiutaleita
2tl leivinjauhetta
½tl soodaa
1½dl sokeria
2 banaania
1dl juoksevaa margariinia
2rkl maitoa tai vettä
Sekoita jauhot,kaurahiutaleet,leivinjauhe sekä sooda kulhossa.Soseuta banaanit esim.haarukalla tai sauvasekoittimella.Lisää kuivien aineiden joukkoon sokeri,banaanisose,margariini ja maito tai vesi.Voitele vuoka ja paista kakkua 175 asteessa noin 30 minuuttia.
Kannattaa kokeilla! =)
Tuleeko siihen todellakin 1 1/2 dl kaakaojauhetta? Pitäisikö ohjeen olla 1 1/2 tl?
ite laitan sitä vaaleaa kaakaojauhetta, esim nesquick tai o' boy. en ole kokeillu van houtenilla, kun en pidä sen voimakkaasta mausta.
olen käyttänyt tummaa kaakaojauhetta todellakin sen 1½dl ja hyvää tulee,nesteenä olen käyttänyt joskus appelsiinimehua,tulee hieman makeampaa.
Tähtityttö - 23.04. 20:00 (2/3)
Ellien Ideakeittiöstä olen joskus bongannut Pikapullien ohjeen..On hiivaton ja kaiken lisäksi nopea tehdä ;)
4 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
0,5 dl sokeria
0,25 tl suolaa
2 tl kardemummaa
1 kpl kananmunaa
2 dl maitoa
1 dl Flora Culinessea
Pinnalle:
0,5 dl raesokeria
Sekoita kuiva-aineet kulhossa. Lisää kananmuna, maito ja Flora Culinesse. Sekoita taikina tasaiseksi. Annostele taikina lusikalla pieniin paperivuokiin. Voitele pullat halutessasi kananmunalla ja ripottele pinnalle raesokeria. Paista pullia 200 °C:n lämpötilassa 15 minuuttia.
Meillä tehdään paholaisen kakku näin:
4dl sokeria
5dl vehnäjauhoja
1tl soodaa
1tl kardemummaa
2 kananmunaa
2dl maitoa
1 1/2dl sulaa margariinia
Sekoitetaan kuivat aineet keskenään. Lisätään rasva, maito ja munat.
Paista n.1h 175asteisessa uunissa. Kakusta pitäisi tulla ruskea, mutta itselläni se jää välillä todella vaaleaksi, vaikka onkin kypsä, mutta maistuu samalle ja hyvälle joka kerta.
Eevan kakku
2 kuppia (3 dl) sokeria,
2 kuppia (3 dl) maitoa tai kermaa,
1 kuppi (1,5 dl) voisulaa (n.150g)
sekoitetaan keskenään,
1 tl leivinjauhetta,
1 tl soodaa,
2tl vaniljasokeria,
4 kuppia (6 dl) vehnäjauhoja
nämäkin sekoitetaan keskenään ja lisätään taikinaan.
Levitetään pellille leivinpaperin päälle. Päälle jotain marjoja tai vaikkapa omenasosetta. 200 astetta, n. 20min.
Jos haluat paksun piirakan, tee puolitoistakertainen taikina. (1 kuppi on noin 1,5 dl)
Jos haluat suklaapiirakkaa, lisäät taikinaan vain ruokalusikallisen kaakaojauhetta ja teet seuraavanlaisen kuorrutuksen:
n. 4 dl tomusokeria
5 rkl sulatettua margariinia tai voita
5 rkl kahvia
2 tl vaniljasokeria (+1 tl kaakaojauhetta)
Sekoita kuorrutuksen aineet keskenään ja kaada vähän jäähtyneen pohjan päälle tasaiseksi kerrokseksi. Ripottele päälle suklaarouhetta tai suklaisia nonparelleja.
Tein juuri taikinan ohjeella luontaisesti gluteenittomista jauhoista raparperipiirakan, ja hyvin onnistui! Taikinan plussapuolina on sen kananmunattomuus ja se, että vehnäjauhot voi helposti korvata Semperin luontaisesti gluteenittomalla jauhoseoksella. Maidonkin voisi varmaan korvata riisimaidolla, niin kakku soveltuisi lähes kaikille yleisimmille allergikoille.
Ailan piirakka (nopea)
4 munaa
2,5 dl sokeria
2,5 dl maitoa (tai piimää tai kermaviiliä)
125 g sulatettua voita tai margariinia
5 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta (tai piimän tai kermaviilin kanssa 1 tl soodaa)
(1 tl vaniljasokeria)
1. Sekoita munien rakenne rikki (älä vatkaa).
2. Sekoita joukkoon sokeri, sitten loput aineet.
3. Pinnalle mustikat (tai muut marjat tai sokeroidut raparperipalat tms).
4. Paista 200 astetta 25 min. Muffinsseilla noin 15 min.
Huom:
Laakea piirasvuoka tai uunipellille.
Kokeile kypsyyttä hammastikulla, kun siihen ei jää taikinaa, niin on kypsä.
Voi pakastaa ja samasta taikinasta tulee tosi hyviä muffinsseja, muista vain jättää kohoamisvara vuokiin. mutta paistoaika on pienempi
Juustomuffinsit
1 prk kermaviiliä
3 munaa
2 dl juustoraastetta
4 dl vehnäjauhoja
1 rkl leivinjauhetta
½ tl suolaa
1 tl paprikajauhetta
50 g margariinia
1. Voitele muffinsipelti.
2. Sekoita munat, juusto ja kermaviili.
3. Sekoita kuiva-aineet keskenään.
4. Lisää ne nestemäisiin.
5. Lisää sulatettu margariini.
6. Sekoita.
7. Nostele taikina muffinsipellille tai vuokiin.
8. Ripottele pinnalle paprikajauhetta ja juustoraastetta.
9. Paista uunissa, 200 astetta, noin 12 minuuttia.
Katin kakkuresepti
2 prk kermaviiliä
150 g sulatettua margariinia
1 tl soodaa
5 dl vehnäjauhoja
3 dl sokeria
1 tl vaniljasokeria
1. Voitele vuoka ja jauhota se korppujauholla.
2. Sekoita ainekset, viimeiseksi margariini.
3. Paista uunissa 175 asteessa 45 minuuttia.
4. Valmiin kakkupohjan voit käyttää täytekakun pohjaksi tai vaikkapa leikata leivoksiksi.
Raikas omenapiirakka
(1 vuoka)
Pohja:
2-3 dl vehnäjauhoja
1 muna
1 dl sokeria
150 g rasvaa
1. Voitele vuoka rasvalla.
2. Sekoita ainekset kiinteäksi taikinaksi.
3. Levitä vuokaan.
Täyte:
1 kukkura rkl vaniljasokeria
1 dl sokeria
1 muna
1 prk kermaviiliä
omenia
1. Sekoita ja pistä vuokaan taikinan päälle.
2. Omenat ja muut täytteet päälle.
3. Paista 200ºC, noin puoli tuntia, jopa 40 min
Edellä olleet Katin kakku, raikas omenapiirakka, Ailan piirakka ja juustomuffinsit olivat kaikki Jaanusk@n antamia ohjeita toiseen kysymykseen
3 kpl kanamunia
3 dl sokeria
1 1/2 dl voita
1 1/2 dl kermaviiliä
3 dl vehnäjauhoja (& perunajauhoja)
2 tl leivinjauhetta
1 tl vaniljasokeria
Aineet sekoitetaan keskenään, ei vispata. Uuni kytketään samalla päälle kun kakku laitetaan uuniin. Uunin lämpö 180-200 C.
...mutta voi nämä siihen muotoonkin leipoa :)
Elikkäs tässä pari muffiniohjetta jotka on sekoita ja paista tyylisiä eka resepti on jostain netistä googletettu vaan puolukkamuffinit muistaakseni jälkimmäinen on myllyn parhaan sivuilta:
RUIS-PUOLUKKAMUFFINIT
2 munaa
1 dl sokeria
1 dl öljyä
2 dl vehnäjauhoja
1 dl ruisleseitä/-hiutaleita
1/2 tl leivinjauhetta
1 tl vanilliinisokeria
2 dl puolukoita
Sekoita ensin muna, sokeri ja öljy. Lisää keskenään sekoitetutkuivat aineet ja puolukat. Paista 200 asteessa n. 15min.
On todella hyviä ei ollenkaan kirpeitä. Helppo muunnella esim. kaura-mustikkamuffineiksi. Tai kakuksi. Tein halkaisialtaan 27cm olevaan irtopohjavuokaan kakun ja tuli aika matala ehkä pari senttiä paksu, vaatii ehkä tupla määrän taikinaa paksumpaan kakkuun. Ja paisto aika tietty vähän pidempi.
SUKLAAMUFFINIT
3 1/2 dl jauhoja
2 dl sokeria
2 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria
1 dl kermaa
2 munaa
100 g margariinia
1 dl kahvia
3 rkl kaakaojauhetta
100 g suklaarouhetta
Sekoita kaikki keskenään ja paista 200 asteessa 15-20 minuuttia.
Näitä tulee aika paljon. Tein amerikan muffini vuokiin ja tuli muistaakseni 15 (yleensä käytän pikkuvuokia ja niitä tulis aikas paljon enemmän). Tää vois toimia myös rengasvuuassa tehtynä kakkuna, mutta samassa ajassa kaataa muffinivuokiin kun voitelee rengasvuokaa... Tämä ohje on myös helposti muunneltavissa mieleiseksi. Tein viimeksi minttusuklaamuffineita siten että sulatin vain pätkiksiä tuohon rasvaan ja kaikki sekasin. Hyviä tuli ja todella nopeesti.
Itse teen usein muffineita jos tarvitsee saada jotain tarjottavaa/hyvää syötävää nopeasti ja helpolla. Ne on lähes aina nopeita ja muuntelu vaihtoehtoja on rajattomasti :)
1 1/2 dl voisulaa
4 dl vehnäjauhoja
3 dl sokeria
2 tl inkivääriä
2 tl neilikkaa
2 tl kanelia
1 1/2 tl soodaa
1 dl maitojauhettaja dl vettä
TAI 3 1/2 dl maitoa
1 1/2 dl puolukka- tai omenasosetta
sulata voi. sekoita kuivat aineet keskenään. lisää vesi, jäähtynyt voisula ja sose. sekoita nopeasti sileäksi. paista reikävuoassa 175 asteessa 45-60 minuuttia, kunnes taikina ei enää tartu tikkuun. kakku on säilyvää.
tämä ohje on myös samasta kirjasta kuin tiinan helppo mustikkapiirakka.