Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tutkija James Hansen varoitti ilmastonmuutoksesta ensimmäisenä 30 vuotta sitten – nyt hän haukkuu monesti myönteisessä valossa esiintyneet valtionjohtajat tehottomiksi huijareiksi

Vierailija
24.06.2018 |

James Hansenin kolmekymmentä vuotta vanhan teorian mukaan Maa kuumenee tulevaisuudessa niin paljon, että lämpenemisestä koituu katastrofaalisia seurauksia. Ihmiskunta on hänen mukaansa epäonnistunut ”kurjasti” ilmastonmuutoksen yhä pahenevien vaarojen pysäyttämisessä.
Ilmakehä täyttyy vesihöyrystä, eikä lämpö karkaa enää avaruuteen. Maan lämpötila kohoaa satoihin aseisiin ja meret alkavat kiehua. Maapallo muuttuu saunaksi, ja kaikki elämä kiehuu veden mukana pois.

Kyse ei ole Netflixin dystopisen Black Mirror -sarjan jaksosta, vaan Nasan entisen ilmastotutkijan James Hansenin kolmekymmentä vuotta vanhasta teoriasta, jonka mukaan Maa kuumenee tulevaisuudessa niin paljon, että lämpenemisestä koituu katastrofaalisia seurauksia.

Hansen tunnetaan kenties parhaiten juuri tästä vuonna 1988 Yhdysvaltain kongressin kuulemistilaisuudessa antamastaan lausunnosta, jota pidetään maailman ensimmäisenä ilmastonmuutosta koskevana massavaroituksena. Hän kertoi silloin kongressille uskovansa ilmastonmuutoksen johtuvan ihmisen toimista

Nyt, kolmekymmentä vuotta myöhemmin hän kertoo brittilehti The Guardianin haastattelussa, että maailma on epäonnistunut ”kurjasti” ilmastonmuutoksen yhä pahenevien vaarojen pysäyttämisessä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005731265.html

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti Hansen on ollut oikeassa. Lasteni ja tulevien sukupolvien vuoksi toivon että hän olisi ollut ennusteissaan edes hieman väärässä.

Tämä peli on mahdollista hävitä niin monella tapaa (fossiiliset, metsien tuho, jne), että onnistuminen on jo epätodennäköistä, vaikka Hansenillakin on vielä pientä toiveikkuutta. Jos pahin tapahtuu, emme kyllä voi sanoa ettemme olisi tienneet...

Vierailija
2/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silmät voi sulkea ja pään voi työntää hiekkaan. Samalla voi hokea mantraa talouskasvusta ja tekniikasta. Tai sitten voi luottaa niihin ihmisiin, jotka on koulutettu tutkimaan fysikaalisia ilmiöitä ja jotka ovat työskennelleet ilmastotutkimuksen parissa vuosia.

Valitettavasti emme voi enää kulkea tuttua ja helppoa fossiilipolkua. Valitettavasti jatkuva talouskasvu rajallisten resurssien maailmassa on mahdotonta. Mieti, mitä itse voit tehdä. Älä selitä äläkä jossittele. Älä sysää syytä muille äläkä aloita uhriutumisruikutusta. Mieti vain niitä mahdollisuuksiesi rajoissa olevia tekoja, joilla voit tilanteeseen vaikuttaa. Niitä on onneksi jo paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
4/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa pureva keino ilmastonmuutoksen jarruttamiseksi olisi kaikkea taloudellista toimeliaisuutta ylläpitävän yksityisen kulutuksen globaali ja nopea alasajo nykytasosta.

Vain siten globaalin energiankulutuksen kasvua on mahdollista edes jarruttaa.

Valitettavasti talouskasvuun perustuva talousjärjestelmä on täydellisen epäyhteensopiva tämän tavoitteen kanssa.

Ilmastomuutoksen lisäksi materiaalivirtojen jatkuva kasvu on parhaillaan tuhoamassa ekosysteemejä kaikkialla, ongelma joka on vakavuusasteeltaan IM:n kanssa samaa luokkaa ja syyllinen löytyy samalta sylttytehtaalta.

Viimeistä auringonlaskua nuotion ääressä aikanaan katsellessamme voimme todeta että kaunis planeettamme tuhoutui mutta saimme sentään jonkin aikaa tuottaa runsaasti lisäarvoa osakkeenomistajille.

Vierailija
5/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vihervasemmiston suorikit Merkel ja Obama ovatkin siis pahimpia tupruttelijoita. En yhtään ihmettele, koska Saksakin ajoi ydinvoimalat alas (päästötöntä) ja korvasi ne ruskohiilivoimaloilla (korkeimmat päästöt).

Vierailija
6/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen kansanedustaja Pertti Salolainen sanoi suhtautuvansa pitkälla aikavälillä pessimistisesti ihmiskunnan mahdollisuuksiin taannoin jossain ohjelmassa. Samassa ohjelmassa oli joitakin muita, jotka olivat muka vankkumattoman optimistisia. Salolainen oli varmaan ainoa joka sanoi rehellisen mielipiteensä tai ylipäätänsä tiesi edes mistä puhui.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomen vihreä kulta vain nyt joka artikkelilla nyt sitten silmätikuksi tarkoituksella viime aikoina? Mihin metsät tuhoutuu kun kuitenkin uudistetaan lakisääteisesti ja nuori metsä kyllä sitoo paremmin hiilidioksidia.

Vierailija
8/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykyisenkaltainen markkinatalous ei voi jatkua jos halutaan iso muutos. Täytyy tulla jotain tosi kovaa sääntelyä. Mutta se pitäisi tapahtua vielä globaalilla tasolla mikä on tosi vaikea toteuttaa. Lisäksi väestönkasvua pitäisi voimakkaasti rajoittaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitäis olla valtionpäämiehenä joku kunnon ympäristöanarkisti joka ottais tepsivät keinot käyttöön kansan kitinöistä välittämättä. Lentomatkoja sallittaisiin yksi vuodessa/hlö, lapsia korkeintaan kaksi joka perheessä, kulutusveroja lisää, autoja yksi ja sekin sähköllä, haittaveroja teollisuudelle joka tuottaa tyyliin muovisia koirankakkoja jne. Ja näitä pitäisi olla useimpien valtioiden johdossa. Ei toisin sanoen onnistu ikinä koska suuri massa ei käytännössä ole valmis tinkimään mistään kuin pakon edessä.

Vierailija
10/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luonto vs raha ottelussa luonto ottaa turpiinsa joka erässä. Jäljelle jää sitten saasteet ja lajien myös ihmisen sukupuutto. Kas pahus kun ilman sitä luontoa ei ole elämää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee taas kaikki kommentit ketjuun kuin yhdeltä ja samalta näppäimistöltä

Vierailija
12/12 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

tulee taas kaikki kommentit ketjuun kuin yhdeltä ja samalta näppäimistöltä

Ei muuten tule.