13-vuotias haluaa pukea housut juhliin
Auttakaa. Miten selitän kolmetoistavuotiaalle tytölle ettei housut nyt vain ole sopiva vaatekappale hänelle? Minusta tytön pitäisi olla aina naisellinen, joten yritin väkisin pukea hänelle pitkää mekkoa ja laittaa kalliit kultakorut korviin. Nyt tyttö valittaa ettei halua lähteä juhliin ollenkaan.
Raamattukin sanoo jo, että on syntiä pukeutua vastakkaisen sukupuolen vaatteisiin. Kerronko hänelle että hän joutuu kidutettavaksi helvettiin jos ei nyt ota noita housuja pois jalastaan? Yritin jo sanoa hänelle, ettei poikien vaatteisiin ole sopivaa pukeutua, koska sillon kaikki ajattelevat että hän luulee itsestään liikoja ja saattavat jopa kiusata moista pyrkyriä. Ei uponnut kun tyttöä ei kuulemma kiinnosta muiden mielipiteet. En ymmärrä mitä olen tehnyt väärin kasvatuksessa kun ei tuo vain suostu ymmärtämään että olemme vähempiarvoisia kuin ne, joilla on pippeli :(
Kommentit (3)
Raamattu ei toki kiellä, etteikö olisi myös naisille tehtyjä housuja. Tiedän kun olen koko opuksen monta kertaa läpi lukenut. Mutta se siitä sitten. Mulla oli itselläni aikoinani ylioppilasjuhlapukuna sellainen juhlashortsiasu, johon kuuluivat siis shortsipituiset juhlahousut ja samanvärinen liivi jonka alla valkoinen paita. Aivan tarpeeksi naisellisen oli ja kelpasi. En ollut siihen aikaan mikään hametyttö.
Menkää siis hyvä ihme sinne naistenosastolle ostamaan ne juhlahousut älkääkä niitä miesten ja poikien housuja vahdatko. Vai eikö siellä teidän liikkeissä myydä naisille naistenhousuja lainkaan? Kylläpä on kummallinen kolkka Suomessa.
Vierailija kirjoitti:
Menkää siis hyvä ihme sinne naistenosastolle ostamaan ne juhlahousut älkääkä niitä miesten ja poikien housuja vahdatko. Vai eikö siellä teidän liikkeissä myydä naisille naistenhousuja lainkaan? Kylläpä on kummallinen kolkka Suomessa.
Ei ole olemassa mitään sellaista kuin "naistenhousut". Naurettava ajatuskin! Naiselle kuuluu hame, ei mitkään kaksilahkeiset. Johan sen tietää jo siitäkin, että kaksilahkeinen on miehen synonyymi.
Kyllä tyttö uskoo kun vetoat Raamattuun.