Uusavuton kysyy: Miten ihmeessä saan kiharat hiukset helposti?
Jep, olen uusavuton ja kivikaudella mut ois syöty lounaaksi, no niin, nyt kun se on pois alta:
Pampuloilla tulee vaan semmosta jokaiset-hiukset-erillään olevaa kiehkuraista tukkoa? Jotku lämmöllä tehtävät kuulostaa vaivalloisilta. Haluisin jotain tiukkaa ja selkeetä kiehkuraa. Tollasta:
http://dolls4sale.info/wp-content/uploads/2017/11/curly-hair-styles-bes…
Kommentit (4)
Noin kiharaa et kyllä saa kuin kiharrusraudoilla. Ja aineita tarvii tueksi.
Sen sijaan sellaisia laineita saa helposti jopa ilman lämpöä. Eikä muuten juuri 5 minuuttia kauempaa kestä kiharrusraudalla tai suoristusraudallakaan sellainen arkinen loiva laine.
Itse käyttämiäni tekniikoita. Mulla on lapaluihin asti pitkä, liukas, vaikeasti kihartuva piikkisuora tukka:
Ei lämpöä:
- Kampaan hiukset illalla pesun jälkeen kun ne on vähän kosteat, ei enää likomärät. Laitan päähän pehmeän pannan niin että se tulee otsan päältä. Kieputtelen hiuksia pannan ympäri kunnes ne kaikki on kiepuleltu sen ympärille. Nukun yön panta päässä. Aamulla on upeat, loivat laineet.
- Kierittelen vaikka vanhan sukan ympärille nutturan hieman kosteaan tukkaan. Aamulla tukka on laineilla.
Lämmön avulla:
- Ison piippausraudan kanssa käyn läpi tukan melko isoissa osioissa niin ettei kulu aikaa liikaa. Jos on oikein kiire, laitan osan hiuksista kiinni ja kiharran vain esim. kasvoja kehystämään jätetyt hiukset.
- Suoristusrauta. Tällä ei tule yhtä tasaista kiharaa kuin piippausraudalla mutta se lämpenee nopeammin joten arkiaamujen suosikki.
ups