Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Työtehtävien vaatimustaso

Vierailija
09.06.2018 |

Jos on opiskelijana töissä niin onko ihan OK että tulee työtehtäviä, joihin ei ole olemassa valmista ohjeistusta eikä esimies/ohjaaja tunne koko asiaa ja osaa neuvoa?

Eli siis ohjaaja vain antaa jonkun työtehtävän esim. että joku juttu ei toimi tms. ja se pitäisi saada toimimaan, sitten kun kysyy että mitä sille pitäisi tehdä niin vastaus on luokkaa "minä en osaa sanoa, katso ohjeista miten hoidetaan ja ota tarvittaessa yhteyttä maahantuojaan tms", eli siis että täysin tuntematonta asiaa pitää ruveta selvittämään etsimällä jotain ohjeita jne, vaikkei ole ikinä nähnytkään mitään vastaavaa.

Lisäksi nämä tuntuu vaativan sellaista osaamista mitä ei työpaikkailmoituksessa ole edes millään tavoin vaadittu ja mitkä ei liity oikeastaan minun alaan täysin suorasti. Eli siis en ymmärrä miten ohjaaja voi olettaa että osaan hoitaa tämän asian jos hän ei itsekään ymmärrä siitä juuri mitään ja rekrytoidessa ei ole maininnut mistään tällaisista?

Miten toimisit vastaavassa tilanteessa, kannattaisiko asiaa ottaa puheeksi pomon/työpaikkaohjaajan kanssa vai antaako se huonon kuvan itsestään? Tunnen että nämä ylimääräiset projektit vievät vain turhaan aikaa eivätkä juuri hyödytä ketään verrattuna jos joku valmis kokemusta omaava ammattilainen tulisi laittamaan ne kuntoon, uskon että sellaisiakin on olemassa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö se työharjoittelun tarkoitus ole juuri saada sitä kokemusta ja oppia uusia asioita sen sijaan että katsoisi vierestä kun joku "kokenut ammattilainen tulee laittamaan asiat kuntoon"?

MISSÄÄN työpaikassa tuskin ihan kaikki tehtävät liittyy täysin suorasti johonkin tiettyyn alaan ja nimenomaan monipuolinen osaaminen on kysyttyä tänä päivänä että suoraan sanottuna on todella vaikea ymmärtää mitä olet oikein odottanut työpaikalta?

Et kertonut millä tasolla opiskelet mutta erityisesti mitä korkeammalle mennään niin sen vähemmän voit odottaa että joku on pitämässä kädestä kiinni ja neuvomassa koko ajan vaan pitäisi pystyä itsenäisesti hoitamaan asioita ja tekemään päätöksiä eikä olla koko ajan pomolta kärttämässä valmiita ohjeita ihan kaikkeen. 

Vierailija
2/2 |
09.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu tosiaan koulutustasostasi. Jos olet korkeakouluopiskelija alan duuneissa, niin juuri tuota se on. Vastaan tulee ongelma/tehtävä ja pääasiallinen työtehtävä on selvittää miten se ratkaistaan.

Ajattele vaihtoehtoa, joku tulisi sinulle kädestä pitäen sanomaan ja näyttämään että korjaa tämä painamalla tätä nappia ja sitten kirjoittamalla nämä numerot tähän ja tekemällä x ja sitten y ja sitten yhdistämällä tämä tuonne. Silloinhan sen tyypin kannattaisi hoitaa se itse ja mihinkä sinun työpanostasi sitten tarvittaisiin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla