Onko sosiaalityöntekijäksi opiskelemaan pääseminen vaikeaa?
Olen miettinyt sosiaalityöntekijän ammattia ja olisin varmaankin yliopistoon pääaineena sosiaalityötä hakemassa lukemaan lähivuosina. Mutta voiko ihan tavallinen vähän päälle 8 keskiarvon oppilas lukiossa päästä sitä opiskelemaan? Vai pitääkö olla kaikki aineet 9 - 10 ja kirjottaa kaikista aineista ällät? Tietysti onhan se pääsykoekin, mutta luulisi myös noiden tekijöiden vaikuttavan. Ja millainen pääsykoe sitten on ja pystyykö sitä edes ei-maailman viisain ihminen läpäisemään kunnialla? 🤔 Kertokaas kokemuksia ja millä arvosanoilla tai menestyksellä itse haitte sinne ja pääsittekö vai ette 👍 pahoittelen jos kaikki termistö ei ole oikein!
Kommentit (4)
Helsinki otti toissa vuonna sisään n3% hakijoista. Muissakin sisään pääsi max 10% hakijoista. Edellosenä vuonna taisi olla vaikein ala päästä sisään..
Jos rahaa haluat, niin kannattaa mennä
Vierailija kirjoitti:
Helsinki otti toissa vuonna sisään n3% hakijoista. Muissakin sisään pääsi max 10% hakijoista. Edellosenä vuonna taisi olla vaikein ala päästä sisään..
Ai oliko oikeasti vaikeampi päästä kuin esimerkiksi oikeustieteelliseen?
Ei kovin vaikeaa ole.