Onko normaalia 3-vuotiaan käytöstä?
Kolme vuotiaan pojan käytös on pikkuhiljaa muuttunut"passiiviseksi". En osaa sanoa tarkkaa aikaa, mutta yhtäkkiä havahduin että kaikki oma aloitteisuus on hävinnyt.
Kun esim mennään syömään poika tulee seisomaan pöydän viereen ja nousee tuolille istumaan vasta kehotuksesta, sama kun herää päikkäreiltä ei enää itse tule pois sängystä vaan odottaa että haetaan ja näin siis aina nykyisin. Jos ehdottaa leikkihuoneeseen leikkimään menoa poika menee huoneeseen ja kun katsot sinne vartin päästä seisoo keskellä huonetta ja tuijottaa eteensä leikki alkaa vasta kun aikuinen sen aloittaa. Näin ei ole ollut aina.
Monesti kun poika kysyy jotain hän ei selvästi kuuntele vastausta ja on jotenkin ymmärtämättömän oloinen ihan tavallistenkin asioiden suhteen.
Monesti tuijottelee vain eteensä ja saattaa keskenkaiken alkaa puhua jotain aivan eriasiaa mistä puhui äsken.
Kyseinen poika oli aiemmin ihan normaali vilkaista ja puhelias, mutta muutos tapahtunut jotenkin pikkuhiljaa.
Mitään muutoksia esim. Hoitoon menoa, muuttoa, eroa ym... Ei ole sattunut
Mistä vois olla kyse? Olisikohan aiheellista ottaa yhteyttä neuvolaan? Itseä kyllä huolestuttaa.
Kommentit (10)
Itse ainakin vähän huolestuisin.
Ota yhteys neuvolaan.
Nukkuuko muuten tarpeeksi, ettei väsymys passivoisi?
Pitänee soittaa neuvolaan ja kysyä jos sieltä pääsis eteenpäin.
Itse en osaa mitään syytä keksiä. Päikkärit nukkuu 2-2,5 tuntia. Yöllä noin 10 tuntia. Joten ei pitäis olla väsymystä.
Veisin läkäriin. Toki riippuu millainen neuvola teillä on, meillä käsketään aina suoraan vain lääkäriin sieltä tai varataan lääkärinla ja lääkärit tulevat viereisestä tk:sta.
Kuulostaa huolestuttavalta kyllä, toivottavasti syy löytyy pian.
Vie oikeasti äkkiä lääkäriin! Ei tuo ole normaalia. Mulla on aavistus mistä on kyse mutta en viitsi pelotella! Ei neuvolaan vaan suoraan lääkäriin!
Kiitos kommenteista. Vahvistivat omaa käsitystä että jotain on pielessä. Muutos siis tapahtunut pikkuhiljaa ja siksi havahduin vasta nyt. Soittelen heti tänään lääkäriin.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos kommenteista. Vahvistivat omaa käsitystä että jotain on pielessä. Muutos siis tapahtunut pikkuhiljaa ja siksi havahduin vasta nyt. Soittelen heti tänään lääkäriin.
Lääkärin pitäisi ehdottomasti tehdä lähete jatkoselvittelyihin! t. nro 5
Saitko neuvolasta/lääkäristä vastauksia?
Vierailija kirjoitti:
Saitko neuvolasta/lääkäristä vastauksia?
Autismi
Voimia! Eiköhän kaikki mene vielä ihan hyvin!
Kysyisin neuvolasta.