Kokemuksia hampaiden myöhäisestä puhkeamisesta?
Lapseni on nyt 1v eikä vieläkään yhtään hammasta.. Onko muilla kokemuksia, että hampaat olisivat puhjenneet myöhään? Vastailkaa ihmeessä jos on.
Kommentit (7)
neiti a:lla eka hammas 11kk ja neiti b sai juuri ensimmäisen hampaan 1v2kk ja nyt huomasin että molemmilla on yläkulmahampaat tulos. Taitaa tulla sit kertaheitolla. 1vee hammaslääkäris kysyin et koska viimestään hampaat pitä olla suus, niin vastaukseks sain että kunhan 3vuotiaana on suus. Eli ei huolta. Niin ja sanoi vielä että lähtee sit irtiki myöhemmin. Ja saattaa olla jokseenkin periytyvääkin esim. paapalla tai kaukasempaakin perimää saattaa olla. Näin mua valaistiin ku itte oon kans ihmetelly hampaiden " vähyyttä" .
Tosin nyt alkaa näyttää siltä et niitä hampaita voi vielä joskus tulla, kun näkyy tosi hyvin jo ikenien läpi..
Olen myös kuullut, että lähtee sitten myöhempään. Ollaankin jo vitsailtu, et meidän poika on varmaan teini-ikäinen, kun maitohampaat lähtee pois ;)...
No leikki sikseen. Olis se tosiaan kiva niitä hampaita jo saada, kun äitiä alkaa kyllästyttää tää vauva-soseiden teko..
vastaamisesta..kylläpä helpotti mieltä, että joillakin muillakin hampaiden tulo kestänyt ;) Ehkä ne tosiaan tulevat viimeistään teininä :)
...päivää ennen kuin poika täytti vuoden. Ja samalla viikolla tuli toinenkin alahammas. Vasta reilun kuukauden kuluttua ensimmäisen puhkeamisesta tuli ylös eka ja toka puhkesi viikon kuluttua. Aika harvahampaita ollaan, ja meillä naureskeltiin ihan samaa että mukava kun yläasteella puuttuu etuhampaat kun rautaiset tulee myöhään... Heh heh!
Meillä tyttö oli 1v1kk kun sai ensimmäisen hampaansa. Niitä tulikin sitten heti putkeet eli koko ajan oli johonkin hammas tulossa. Nyt tytöllä on ikää vajaa 2.5v ja 2v käytiin hammaslääkärissä ja hampaat oli aivan aikataulussa eli löytyi mitä pitikin. Kysyin myös että lähteekä hampaat sitten myöhemmin, mutta siellä tuntui ettei niillä aina ole yhteyttä vaan siinä ala-asteen aikana ja vähän ennekin kaikki aloittavat hampaanvaihdon.
tuli eka hammas,kun tyttö oli 1,3v...ja heti vkon päästä puhkesi toinen...ja lisää odotellaan koko ajan...ei huolta,kyllä ne sieltä tulee,vaikka kieltämättä itsekin ihmettelin,kun ei hampaita ruvennut kuulumaan:)
Meillä tuli tytölle eka hammas 11kk:n iässä. Kyselin ennen tätä huolestuneena neuvolassa, että mitä ihmettä...? Sanoi, ettei syytä huoleen, ekan hampaan puhkeamista voi odotella 14 tai 15 (en muista kumpi) kuukauden ikään asti. Jos ei sittenkään kuulu eikä näy, niin ota yhteys hammashoitajaan tai neuvolaan.