Sinä, joka lopettaisit työsi lottovoiton osuessa kohdalle (nyt lauantaina 10 miljoonaa), mitä työtä teet?
Minä soittaisin jo heti arvonnan jälkeen pomolle, että tulen vielä irtisanomisajan töihin, mutta sitten ADIOS. Syyksi mongertaisin jotain opiskelusta tai jotain.
Olen toimistoassistentti alle 2000 euron palkalla, koulutuksena sekä maisterinpaperit että AMK-tutkinto.
Kommentit (17)
Siivousalalla 28v. ajan ja terveys on mennyttä. Brutto 2000€. Lähtisin opiskelemaan toista ammattia.
Pelaako joku tyhmä vielä Lottoa, kun Eurojackpotissa on tarjolla 80 miljoonaa euroa?
Rakennusinsinööri. Olen realistisesti ajatellen unelma-ammatissani ja palkkakin on hyvä. Silti saisin aikani kulumaan muutenkin esimerkiksi matkustelemalla.
Nyt kotihoidontuella mutta muuten siivooja joka teki sijaisuuksia.
Joo en todellakaan palaisi tuohon. Ei ole mikään kutsumusammatti. Opiskelisin psykologiaa, olisi aikaa ja rahaa päntätä pääsykokeisiin ja ostaa preppausta.
Sitten perustaisin oman vastaanoton eikä paineita olisi menestyksen suhteen ja voisi pitää alhaisempia tuntitaksoja 😊
Mutta vaikken voittaisikaan, niin en siltikään palaa siivoustyöhön vaan opiskelen toisen tutkinnon. Kovinkaan pitkälle ei ole varaa kouluttautua.
En tarvinnut lottovoittoa minäkään työn lopettaakseni, mutta olin sosiaalialalla:) Onneksi nyt voi keskittyä muihin asioihin.
Hoitoala. Alle 2400€/kk, amk-tutkinto. Kroppakin kiittäisi.
IT-hallinto, ja lähtisin kuin nappi pompasta.
Kirjoitan puhtaaksi saneluja. Lähtisin aivan välittömästi, tilalle on tulijoita. Oon itsekin tässä hommassa vain, kun opintojen ohella piti keksiä joku helppo duuni joka ei seuraa kotiin.
Henkilökohtainen avustaja, lopettaisin heti työt. Matkustelisin ja remontoisin asunnon, ostaisin uuden asunnon jostain muualta ja laittaisin entisen vuokralle. :)
Tehdaspäällikkö, 6500 €/kk. lähtisin siltä seisomalta.....
Sairaanhoitaja 2400€. En edes ilmoittaisi työpaikalle, ettei minua siellä enää nähdä.
Vierailija kirjoitti:
Pelaako joku tyhmä vielä Lottoa, kun Eurojackpotissa on tarjolla 80 miljoonaa euroa?
Mulla on rivit vetämässä tällä viikolla molempiin :D
ap
Olen tällä hetkellä työtön, olen ollut projektisihteerinä sitä ennen ja vähän muissakin töissä yht 40v. Olisin lopettanut työt sekä lopettaisin myös nyt työkkärin asiakkuuden. Ostaisin uuden asunnon hgin keskustasta. Tämän lähiökämppäni myisin. Matkustelisin ja tekisin mitä milloinkin.
Vierailija kirjoitti:
Kirjoitan puhtaaksi saneluja. Lähtisin aivan välittömästi, tilalle on tulijoita. Oon itsekin tässä hommassa vain, kun opintojen ohella piti keksiä joku helppo duuni joka ei seuraa kotiin.
Mä olen myös tehnyt tuota työtä yhden vuoden ajan. Tuo on sellaista työtä jossa melkein voit tuntea miten sielu poistuu kehosta kun sormet näppäilee 8 tuntia päivässä.
Olen levyseppähitsaaja, tienaan 2500e kk. Molemmat olkapäät jo työn takia leikattu ja selkä oireilee.
Sihteeri 2136€/kk ja lopettaisin välittömästi jos voittaisin.