Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yhdysvallat kiristi Iranin-vastaisia pakotteita, Ranskan mukaan toimia on mahdoton hyväksyä

Vierailija
11.05.2018 |

Eurooppalaisille yrityksille annettiin puoli vuotta aikaa vetäytyä Iranista.
YHDYSVALLAT kertoi kiristäneensä Iranin-vastaisia pakotteita. Uudet pakotteet koskevat kuutta iranilaista henkilöä ja kolmea yhtiötä, jotka ovat ohjanneet miljoonia dollareita Iranin vallankumouskaartille, kertoivat uutistoimistot.

Vallankumouskaarti on Iranissa hyvin vaikutusvaltainen asevoimien eliittijoukko, jonka tehtävä on valvoa islamin puhtautta ja vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen perintöä.

Uusista pakotteista kerrottiin vain päiviä sen jälkeen, kun Yhdysvallat ilmoitti vetäytyvänsä Iranin kanssa kansainvälisesti sovitusta ydinsopimuksesta. Tiistaina asiasta kertonut Trump ilmoitti asettavansa sopimusta edeltävät pakotteet, jotka koskevat myös kaikkia Iranin kanssa kauppaa tekeviä osapuolia.

YHDYSVALLAT on antanut eurooppalaisille yhtiöille kuusi kuukautta aikaa lopettaa sopimuksensa iranilaisten kanssa, elleivät ne halua päätyä amerikkalaisten pakotelistalle. Uusien sopimusten tekeminen Iranin kanssa on kielletty.

Ranskan ulkoministeri Jean-Yves Le Drian piti Yhdysvaltojen uhkavaatimuksia pöyristyttävinä. Ulkoministerin mukaan Yhdysvaltojen olisi pitänyt neuvotella eurooppalaisten kanssa eurooppalaisia yrityksiä koskevasta asiasta.

”Eurooppalaisten ei tule maksaa siitä, että Yhdysvallat vetäytyy sopimuksesta Iranin kanssa”, Le Drian sanoi Le Parisien -lehden haastattelussa.

Eurooppa tulee Le Drianin mukaan tekemään kaikkensa eurooppalaisten yritysten etujen suojelemiseksi. EU tulee käymään asiasta ”tiukkoja neuvotteluja” Yhdysvaltojen kanssa, Le Drian sanoi.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005675385.html

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

EU käy "tiukkoja" neuvotteluita USAn kanssa ja sitten alistuu täysin Trumpin valtaan. Tämän episodin pitäisi viimeistään avata euroopalaisten silmät näkemään, että EUn on oltava rähmällään Washingtoniin, ilman vapaata tahtoa, ilman omaa valtaa. Tälläista suhdetta sanotaan isännän ja vasallin väliseksi. Tai transatlanttiseksi suhteeksi.

Vierailija
2/3 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi Iran-parka, kun paha Trump sitä kiusaa ja aivan aiheettomasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eurooppa ei tajua, että Lähi-Idässä on alkamassa ydinvarustelun kilpa. Ensiksi Iranja sitten Saudi-Arabia, Turkki ja muut. Ei tämä ole Hesarin Trump fiksaatio vaan totinen Saudien julistus ydinaseen hankimisesta jos ja kun Iran tekee oman ydinaseensa. Obama jätti tekemättä ja maailma asteli kohti sotaa monessa kohtaa mm Ukrainassa. 

Eikä eurooppalainen poliitikko koskaan ajattele sen pidempään kuin seuraaviin vaaleihin. Kaikenlisäksi se oli Ranska joka myi Saddamillekin yfinpommintekolaitteet. Viite Yle:n dokumentti - Ystävämme Saddam. Irakilainen poliitikko elvistelee, että heillä on plutoniumit tallessa. 

Mainitkaas yksikin nykyajan sota maailmassa joka ei olisi lähtöisin Euroopasta enemmän tai vähemmän vahvasti? Sosialismi tuli Euroopasta, Vietynamin sota tuli Euroopasta eli Ranskan siirtomaavalta aika yms. Vähintään eurooppalaisia aseita on joka sodassa.