Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mille ihmeelle olen allerginen??

Vierailija
27.04.2018 |

Rullakebab paprikamajoneesilla, ei oireita

mega ateria heseltä, oireita.

Molemmissa varmasti esim tomaattia. Oireet tulee aika usein, mutta ei joka aterialla. Naama menee ihan punaiseksi ja kuumottaa

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juomassa oleva väriaine?

Vierailija
2/4 |
27.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla ihan sama, ja nimenomaan jotkut ruuat, en tiedä mitä. Tosi kiva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olettaen että siinä rullakebabissa majoneesi on aitoa eli sisältää kananmunaa, ei mun voi olla oireita aiheuttava. Hesen megapurilaisesta jää sitten sellaiset allergeenit kuin maitoproteiini, seesaminsiemenet, ja sinappi.

Selvitä sisältääkö rullakebab noista mitään. Jos ei mikään noista aiheuta oreita, sitten voi olla pienempi osa, kuten joku E-koodi, esim. hampparin maustekurkussa tai kastikkeissa.

Mitä lisukkeita syöt ja mitä juot aterioiden yhteydessä? Voiko niissä olla jotain?

Vierailija
4/4 |
27.04.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä myös allergiamysteeri. Aina kevät-kesällä ilmestyy sormiin ja kämmeniin pienen pieniä kutisevia rakkuloita sellaisina ryppäinä. Alkaa yhdestä kohtaa, ja leviää ympäri kättä. Missään muualla niitä ei ole, mitään elintapoja, pesuaineita, ruokavalioita tai muutakaan en muuta. Kesän jälkeen loppuu. Monen vuoden ajan jo mennyt näin.

Olen vissiin kesälle allerginen. Sormista ja kämmenistä. Ihan sama, ei suuremmin haittaa elämää, kun olen jo tottunut. En edes joka vuosi jaksa hakea reseptiä vahvempaan kortisonivoiteeseen, joka vähän auttaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kahdeksan